GENTIANELLA RHAETICA (A. Kern. et Jos. Kern.) Á. Löve et D. Löve – hořeček / horček

Syn.: Gentiana germanica subsp. rhaetica (A. Kern. et Jos. Kern.) Barun-Blanq., Gentiana kerneri Dörfl. et Wettst., Gentiana polymorpha subsp. rhaetica (A. Kern. et Jos. Kern.) Wettst., Gentiana rhaetica A. Kern. et Jos. Kern., Gentiana stiriaca Wettst., Gentianella germanica subsp. rhaetica (A. Kern. et Jos. Kern.) Holub
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité

Gentianella rhaetica

Rozšíření: Pochází z Alp, roste v jejich východní části ve Švýcarsku, severovýchodní Itálii, Rakousku a asi i ve Slovinsku.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou krátkostébelné louky a pastviny, bez výraznější substrátové preference. Kvete od srpna do října.

Gentianella rhaetica

Popis: Dvouleté byliny; lodyhy jsou přímé, 4–25(–40) cm vysoké, obvykle už od báze větvené. Listy jsou vstřícné; dolní a střední lodyžní listy jsou většinou kopinaté, 2–2,5 cm dlouhé a až 1 cm široké, delší než lodyžní články, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté až špičaté. Květenství je latovité; květy jsou 5četné; kalich je na bázi nesbíhavý na květní stopku, jeho cípy jsou skoro stejné, široce trojúhelníkovité, na okraji často lehce podvinuté a s drobnými kuželovitými papilami, zářezy mají tvar ostrého V; koruna je nálevkovitá, (2–)2,3–3,2(–3,6) cm dlouhá, nanejvýš dvakrát delší než kalich, modrofialová, v ústí korunní trubky třásnitá, s rozestálými cípy; tyčinek je 5; semeník je krátce stopkatý, gynofor dosahuje méně než poloviny délky kališní trubky, blizny 2. Plody jsou válcovité tobolky.

Záměny: Velmi podobný hořečku Gentianella germanica, od nějž dlouhou dobu nebyl důsledně odlišován. Liší se spíše kvantitativními znaky v poměru délky kalicha a koruny a délkou gynoforu; odlišnost byla prokázána rovněž znaky molekulárně biologickými. Areály obou druhů se nepřekrývají, G. germanica roste v západní a severozápadní části střední Evropy a do Alp nezasahuje.

Poznámka: Podobně jako jiné hořečky vzrůstem proměnlivý druh; jméno G. rhaetica se vztahuje k autumnálním, od báze bohatě větveným rostlinám. Ke komplementárnímu aestiválnímu typu s prodlouženými dolními internodii a větvenému pouze nahoře se snad vztahuje jméno Gentianella solstitialis; zatímco drobné, intermediární, morfologicky málo diferencované rostliny z nejvyšších poloh byly označeny jako Gentiana kerneri. V severovýchodní části areálu v rakouských Alpách se místy objevují populace s přechodnými znaky k druhu Gentianella austriaca.

Gentianella rhaeticaGentianella rhaetica
Gentianella rhaetica
Gentianella rhaetica
Gentianella rhaetica

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 23. 8. 2017 (Švýcarsko, Graubünden, Val Müstair) a 27. 8. 2021 (Rakousko, Korutany, Heiligenblut).