Syn.: Iris acutiloba var. lineolata Trautv., Iris acutiloba subsp. lineolata (Trautv.) B. Mathew et Wendelbo, Iris acutiloba auct. non C. A. Mey.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Východní Zakavkazsko (Arménie, Ázerbajdžán), Írán.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích a suchých stráních, ve stepích, v křovinách a lesních lemech, v nadmořské výšce od 800 do 2000 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–25 cm vysoká, lodyha přímá, listy úzce kopinaté, nanejvýše 7 mm široké, šedozelené, květy jednotlivé, bělavé, výrazně hnědofialově žilkované s temně fialovými až černými skvrnkami na vnějších okvětních lístcích, které jsou eliptické až kopinaté, odstálé, až 5 cm dlouhé. Vnitřní cípy jsou eliptické, až 6 cm dlouhé a 2 cm široké, žilkované ještě výrazněji. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Blízce příbuzný a úzce endemický druh Iris acutiloba – zde popisovaný druh je často uváděn jen jako jeho varieta či poddruh – se vyskytuje na jediné lokalitě v Dagestánu (Kumtorkala) a byl už v minulosti zapsán do Červené knihy bývalého Sovětského svazu. Areál rozšíření námi zmiňovaného taxonu je širší, ochraně zřejmě nepodléhá.
Poznámka: Velmi dekorativní druh kosatce, v kultuře se objevuje jen zřídka. Z kosatců skupiny Oncocyclus jej údajně lze pěstovat nejsnadněji.
Fotografováno dne 7. 5. 2008 (Česko, Praha, kultura).