Syn.: Iris balkana Janka, Iris bosniaca (Beck) Dörfl., Iris chamaeiris subsp. balkana (Janka) K. Richt., Iris livida James Booth ex Berg, nom. illeg., Iris reichenbachii var. bosniaca Beck, Iris reichenbachii var. lutea Peia, Iris reichenbachii var. tenuifolia Velen., Iris reichenbachii var. tubifera Velen., Iris serbica Pančić, Iris skorpilii Velen., Iris virescens subsp. bosniaca (Beck) K. Richt., Iris virescens subsp. reichenbachii (Heuff.) Nyman
Česká jména: kosatec Reichenbachův (Mareček 1997)
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Balkánský poloostrov – Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Srbsko, Severní Makedonie, severní až centrální Řecko, Bulharsko, Rumunsko.
Ekologie: Tento kosatec se vyskytuje na horských pastvinách, na travnatých vápencových kamenitých stráních, někdy i na skalních terasách, v nadmořské výšce od 600 až do 2100 m. Kvete od konce dubna do června.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, 4–30 cm vysoká. Listy jsou mečovité, často srpovitě zahnuté, 8–35 cm dlouhé a 5–15 mm široké. Květy jednotlivé nebo po 2 na konci lodyhy, okvětní trubka je jen 1,5–3 cm dlouhá, kratší než jiné okvětní částí, toulec je 3–5,5 cm dlouhý. Okvětní lístky jsou většinou světle žluté barvy, anebo modrofialové, s fialovým žilkováním, vnější okvětní lístky jsou odstálé a dolů svěšené, 4–6 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, obvejčité, bez nehtu, vnitřní okvětní lístky jsou 4–6 cm dlouhé a 2,5–3 cm široké, nehetnaté. Plodem je tobolka.
Fotografováno ve dnech 25. 5. až 28. 5. 2014 (Bosna a Hercegovina, v oblasti Jahorina a Černá Hora, oblast Žabljaku).