Syn.: Iridodictyum reticulatum (M. Bieb.) Rodion., Neubeckia reticulata (M. Bieb.) Alef., Xiphion reticulatum (M. Bieb.) Klatt
Česká jména: kosatec (kosateček) síťkovaný (Mareček 1997)
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Druh Kavkazu a horských oblastí severovýchodního Turecka, severozápadního Íránu a severního Iráku. Rostlina je dosti variabilní, byla popsána řada variet.
V rámci druhově početného rodu Iris patří kosatec síťkovaný do sekce Reticulata, pro kterou je charakteristická síťkovitě se rozpadající slupka cibulek. Do této sekce patří ještě například druhy Iris danfordiae, Iris histrio, Iris winogradowii aj.
Ekologie: Roste na horských a subalpínských loukách, na kamenitých svazích, v lesních lemech a křovinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2800 m. Kvete od března do května.
Popis: Vytrvalá bylina se štíhlou cibulkou, která dosahuje délky až okolo 3 cm, a síťkovitě se rozpadající slupkou. Listy vyrůstají obvykle po 2–4, jsou úzce trávovité, šedozelené, v průřezu 4hranné, na vrcholu špičaté, po odkvětu se výrazně prodlužují. Květy jsou jednotlivé, barevně variabilní, prezentují se různými odstíny barvy modré až nachové, vzácněji mohou být i bílé, trubka je 7–12 cm dlouhá, vnější okvětní cípy jsou až 5,5 cm dlouhé, při bázi se žlutým centrálním pruhem a bílou kresbou, vnitřní okvětní cípy jsou obkopinaté, zhruba 5 cm dlouhé. Plodem je tobolka.
Využití: Kosatec síťkovaný je často pěstován rovněž ve středoevropských zahradách, je plně mrazuodolný, avšak v době vegetačního klidu a v zimě nesnáší přemokřenou půdu. V kultuře je celá řada kultivarů, ale i kříženců s příbuznými druhy, snad nejznámější z nich je Iris ʻHarmonyʼ, který představujeme na následujících fotografiích.
K dalším pěstovaným kultivarům kosatce síťkovaného patří například Iris reticulata ʻAlbaʼ, ʻAlidaʼ, ʻCantabʼ, ʻClairetteʼ, ʻHalkisʼ, ʻPaulineʼ, ʻPixieʼ, ʻSpring Timeʼ, mezi hybridy se řadí třeba Iris histrioides ʻGeorgeʼ (Iris histrioides × I. reticulata), populární je i Iris ʻKatharine Hodgkinʼ, což je kříženec druhů Iris winogradowii a I. histrioides. Všechny tyto jmenované kultony též představujeme na následujících fotografiích.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, na jaře 2003 (Česko, Brno, kultura), a Pavel Sekerka, na jaře v letech 2011 až 2019 (Česko, Praha, kultura).