Syn.: Iris pandurata Maxim., Iris ivanovae Doronkin
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Z východního Kazachstánu do altajské, dahurské a poamurské Sibiře, Mongolska a Číny (k jihu na západě do S‘-čchuanu, na východě po Liao-ning a Šan-si).
Ekologie: Druh prospívající na výslunných a vysýchavých skalnatých a štěrkových svazích pahorků, na stepních písčinách a dunách. Z nížin vystupuje bezmála k 2000 m nadmořské výšky do hor. Hemikryptofyt, ve středoasijských horách kvete na počátku jara v květnu.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkými oddenky, hluboko v půdě ukotvenými tlustými kořeny. Listy má úzce lineární, za květu stěží 10 cm, posléze dorůstající až 30 cm délky, ostře zahrocené a bez výrazných žeber, temně zelené nebo nasivělé a při bázi chráněné hustou spletí rovných vláken. Útlé květní stonky někdy jen stěží vyrůstají nad povrch půdy a nesou dva blanité žlutozelené toulce; z paždí každého vyrůstá po jediném temně modrém anebo bledě purpurovém trojčetném květu. Ten je do 5 cm široký, se zelenou okvětní trubkou zpola tak dlouhou a s obkopinatými, na bílých haftech temně skvrnitými, plošně rozloženými vnějšími segmenty s krátkými žlutavě bílými kartáčky; standardy (vnitřní segmenty okvětí) jsou vystoupavé a stejnobarvé. Petaloidně rozšířené a jen asi dva centimetry dlouhé laloky blizny jsou rovněž vystoupavé a chrání o málo kratší tyčinky. Vřetenovité a zhruba 3 cm dlouhé tobolky s přetrvávajícími suchými květními trubkami na vrcholu nesou hnědá semena s nápadným žlutavým arilem.
Ohrožení a ochrana: Kosatec tygrovaný je uveden v Červené knize Ruska.
Využití: Kořeny se v mongolském léčitelství užívají k léčbě zánětů kostí a kloubů nebo špatně se hojících poranění a mikrobiálních otoků.
Poznámka: Podobný druh Iris ivanovae, údajně s užšími listy i toulci a menšími květy s nehetnatě zúženými bázemi standard, se od Iris tigridia prakticky neliší v nukleotidových sekvencích a nepochybně spadá k tomuto druhu.
Fotografováno ve dnech 24. 5. 2023 (Mongolsko, Ulaanbaatar, Baga Tenger) a 25. 5. 2023 (Ulaanbaatar, Čingeltej).