Syn.: Acetosella purpurea (L.) Kuntze
Čeleď: Oxalidaceae Juss. – šťavelovité
Rozšíření: Jeden z mnoha jihoafrických druhů šťavelů, jeho areál se rozkládá v provinciích Northern, Western a okrajově i Eastern Cape.
Ekologie: Jako světlomilný druh preferuje nezapojenou vegetaci rozvolněných trávníků nebo řídkých křovin (zpravidla formace renosterveld), ale často jej najdeme i na místech člověkem narušených – na úhorech nebo rumištích. Lokality leží v územích se zimními srážkami a letním suchem, do nadmořské výšky 500 m. K přežívání nepříznivého suchého období je druh adaptován tvorbou hlízek. Hlízky začínají růst na konci období sucha, a pokud jsou dostatečně svlaženy, v časném jaru vytvářejí množství květů, které opylují včely.
Popis: Vytrvalá, hlíznatá, zdánlivě bezlodyžná bylina vysoká 6–7 cm; hlízka je dosti velká, dužnatá, uložená zpravidla hluboko v zemi, z ní vyrůstá jediná tenká podzemní lodyha a často i drobné hlízky dceřiné. Z lodyhy vyrůstají řapíkaté trojčetné listy; lístky jsou obsrdčité, na vrcholu jen mělce vykrojené. Květy jsou 5četné, vyrůstají jednotlivě na stopkách; koruna je růžová, červená až fialová, broskvově nebo lososově oranžová nebo bílá, obvykle je ústí koruny žluté; tyčinek je 10, tvoří 2 kruhy; gyneceum srůstá z 5 plodolistů. Plody jsou tobolky, které vystřelují semena podobně jako netýkavky.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh, poblíž Tulbagh Waterfall).