Syn.: Rhododendron indicum f. japonicum Maxim., Rhododendron indicum var. japonicum Makino, Rhododendron obtusum f. japonicum (Maxim.) Wilson, Rhododendron obtusum var. japonicum (Maxim.) Kitamura, Rhododendron sataense Nakai
Česká jména: pěnišník kiušijský (Mareček 2001)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Endemit jižního Japonska, vyskytuje se na ostrově Kjúšú.
Ekologie: Roste v horských oblastech, vystupuje až nad horní hranici lesa, objevuje se v nízké křovinaté vegetaci na svazích aktivních sopek. Kvete v květnu.
Popis: Bohatě větvený keř s větvemi poléhavými až vystoupavými, dorůstá výšky až okolo 100 cm. Listy jsou střídavé, dimorfní, jarní listy jsou krátce řapíkaté, podlouhlé až eliptické, 8–30 mm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci světle zelené, letní listy jsou menší, úzce obvejčité až kopisťovité, na líci tmavěji zelené než listy jarní. Květy vyrůstají na vrcholu větví po 2–3, jsou krátce stopkaté; kališní cípy jsou vejčité, 2–3 mm dlouhé; koruny jsou nálevkovité, dosahují průměru 2–3 cm, jsou růžově nachové, lysé; tyčinek je 5, prašníky jsou často nachové. Plodem je vejcovitá tobolka, dosahuje průměru až okolo 7 mm.
Využití: Pěstuje se v zahradách, a to i v klimatických podmínkách střední Evropy. V kultuře je několik kultivarů, které mohou mít květy i bílé, oranžové, modré či nafialovělé.
Fotografováno dne 21. 5. 2017 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).