Syn.: Azalea flava Hoffmanns., Azalea pontica L., Rhododendron indicum var. luteum (Sweet) G. Don
Česká jména: pěnišník žlutý (Mareček 2001)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Centrum areálu tohoto druhu se nachází v oblasti západního Kavkazu a severu Turecka, izolovaně se potom ještě objevuje v jihovýchodní části Alp (Rakousko a severozápadní Slovinsko), v jižním Bělorusku a na severozápadní Ukrajině, reliktně i na jediné lokalitě v jihovýchodním Polsku.
Ekologie: Horský a podhorský druh, roste v otevřených lesích, často v borech, přesahuje i do horských strání a luk, v nadmořské výšce od 400 až do 2000 m. Kvete od května do června.
Popis: Opadavý keř dorůstající výšky 50–200(–300) cm. Větve s borku hladkou, černou nebo tmavohnědou, listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické až kopinaté, až 12 cm dlouhé a 3,5 cm široké, ochlupené nebo lysé, celokrajné, na konci zašpičatělé, zelené. Květy jsou nahloučené v 12–20květých vrcholových hroznech, jsou vonné, květní stopky jsou 1–2 cm dlouhé, koruna je nálevkovitá až zvonkovitá, 5(–7)četná, dosahuje až 5 cm v průměru, vně je chlupatá, sytě žlutá. Plodem je cylindrická tobolka, 15–20 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněným druhem je v Polsku, je uveden v Červené knize Běloruska (VU), mezinárodně je chráněn Směrnicí o stanovištích (92/43/EHS).
Fotografováno dne 30. 5. 2013 (Turecko, Zigana Geçidi).