Syn.: Rosa centifolia var. cristata Prev., Rosa gallica var. centifolia (L.) Regel
Česká jména: růže stolistá (Mareček 2001, Kubát 2002)
Slovenská jména: ruža stolistá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Rozšíření: Hybridní druh vyšlechtěný snad až na počátku novověku (asi na konci 16. století), uvádí se, že pochází z oblasti Kavkazu či Malé Asie. Na jeho vzniku se jistě podílela růže galská (Rosa gallica), ale i růže damašská (Rosa ×damascena) a některé další druhy kulturních růží.
Byla vyšlechtěna nepřeberná řada kultivarů, v zásadě lze rozlišit stolístky jen jednou v roce kvetoucí, opakovaně kvetoucí a tzv. mechovky (Rosa ×centifolia f. muscosa), které mají výrazně zmnožené a zvětšené stopkaté žlázky na květní stopce a kališních lístcích.
Popis: Rozložitý keř dorůstající výšky 50–120(–200) cm, s větvemi ostnitými, někdy načervenalými, žláznatými. Listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, s 5(–7) lístky, které jsou vejčité až široce vejčité, po kraji pilovité, špičaté či tupé. Květy vyrůstají na dlouhých, žláznatě lepkavých stopkách, jsou plné, intenzivně vonné, dosahují 5–9 cm v průměru; kališní lístky nesou velké přívěsky, korunní lístky jsou růžové, červené nebo i bílé či pestré. Plody jsou elipsoidní až kulovité, oranžové až červené.
Využití: Pěstuje se pro okrasu v zahradách, avšak v okolí jihofrancouzského města Grasse (Provence-Alpes-Côte d’Azur) se právě z této růže získává i vonná silice.
Fotografováno dne 4. 6. 2019 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).