Chráněné území vyhlášené v roce 1974 na ploše 0,72 ha se nachází na západním okraji obce Hamry nad Sázavou a asi 3 km západně od města Žďár nad Sázavou. Předmětem ochrany je 75 m vysoký skalní útvar nacházející se na pravém břehu řeky Sázavy. Byl vypreparován mrazovým zvětráváním z pruhu erlanů strážeckého moldanubika ve starších čtvrtohorách. Mrazový srub je dlouhý 75 metrů a vysoký 15 metrů. Ve spodní části je „rozštípnut“ podél zvětralé svislé pukliny v délce 10 metrů a šířce 2 metrů. Podle této pukliny získala skála své jméno. Podle místní pověsti však pukla, když skála hozená čertem narazila na zem. Pod srubovou stěnou je svah směrem k řece pokryt silně zvětralým kamenným mořem. Právě tato část je botanicky nejzajímavější.
Nachází se zde fragment suťového lesa z asociace Arunco dioici-Aceretum pseudoplatani, který ve stromovém patře tvoří především javor klen (Acer pseudoplatanus), dále jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) a buk lesní (Fagus sylvatica). V keřovém patře je nápadný výskyt zimolezu černého (Lonicera nigra).
V bylinném patře je nejzajímavější výskyt měsíčnice vytrvalé (Lunaria rediviva), která na sebe upozorní v době květu výraznou vůní a později svými nepřehlédnutelnými plody. Roste zde řada dalších druhů, jako třtina rákosovitá (Calamagrostis arundinacea), pitulník horský (Galeobdolon montanum), netýkavka nedůtklivá (Impatiens noli-tangere), kopytník evropský (Asarum europaeum), bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis), kapraď samec (Dryopteris filix-mas), kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), kakost smrdutý (Geranium robertianum), krtičník hlíznatý (Scrophularia nodosa), plicník tmavý (Pulmonaria obscura) na balvanech hojně osladič obecný (Polypodium vulgare).
Významné je zde mechové patro, přestože jej tvoří běžnější druhy mechorostů jako rokyt cypřišovitý (Hypnum cupressiforme), ploník ztenčený (Polytrichastrum formosum), lesklec příjemný (Plagiothecium laetum), měřík příbuzný (Plagiomnium affine), měřík tečkovaný (Rhizomnium punctatum) nebo dvouhrotec chvostnatý (Dicranum scoparium).
Samotné skály jsou druhově chudé a nalezneme na nich především drobné kapradiny jako sleziník červený (Asplenium trichomanes), sleziník severní (Asplenium septentrionale), osladič obecný (Polypodium vulgare) a na zastíněných místech vzácně puchýřník křehký (Cystopteris fragilis).
Na skalních teráskách v horní části skal roste hojně růže převislá (Rosa pendulina), dále zvonek okrouhlolistý (Campanula rotundifolia), šťovík menší (Rumex acetosella), jestřábník zední (Hieracium murorum), zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) nebo klinopád obecný (Clinopodium vulgare).
Z mechorostů na osluněných skalkách roste ploník chluponosný (Polytrichum piliferum), zoubkočepka různořadá (Racomitrium heterostichum), děrkavka Mühlenbeckii (Grimmia muehlenbeckii), psízubec mnohoplodý (Cynodontium polycarpon).
Přírodní památka je dobře přístupná po červené a žluté turistické značce, obě procházejí trhlinou mezi skalami. Skály jsou také horolezecky využívané a vegetace poměrně trpí sešlapem. V blízkém okolí se nachází Brdíčkův mlýn, zvaný též Šlakhamr, kde je k vidění vodou poháněné hamerské kladivo. V nivě řeky Sázavy se poblíž Rozštípené skály nachází betonová socha mamuta od Michala Olšiaka.
Fotografováno dne 8. 8. 2019.