Syn.: Sedum angustifolium Z. B. Hu et X. L. Huang, Sedum kouyangense H. Lév. et Vaniot., Sedum sheareri S. Moore
Česká jména: rozchodník šlahounovitý (Mareček 2001, Kubát 2002)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Taxon je původní téměř po celé východní Číně s výjimkou nejsevernějších a nejjižnějších provincií (z Ťi-linu do Fu-ťienu, odtud k západu do Kan-su a S‘-čchuanu). Pravděpodobně jen zdomácnělý je na Tchaj-wanu, v Japonsku a na jihu Koreje, kde se invazně šíří, navíc dnes zplaňuje v mírném a subtropickém pásu v Evropě i Severní Americe. V Česku je pěstován a rovněž zde vzácně zplaňuje.
Ekologie: Roste na skalách a kamenitých svazích, podél vodních toků ve stinných roklích, v křovinách, často na trvale vlhkých místech, z nížin až k 1600 m n.m. do hor. Chamaefyt. Kvete v červnu. Mnohé populace jsou sterilní, úspěšně se však rozšiřují snadno kořenícími úlomky lodyh.
Popis: Vytrvalá bylina s tenkými, plazivými, sterilními i kvetoucími lodyhami, 10–30 cm dlouhými, zakořeňujícími z nodů. Listy jsou na lodyhách (obvykle růžově zabarvených) po třech sestaveny v přeslenech a mají ploché, zahroceně podlouhlé, celokrajné, bledě zelené, až 28 mm dlouhé a 7 mm široké přisedlé čepele. Nepříliš početné, hvězdicovitě rozevřené květy v rozvětvených vijanech jsou rovněž přisedlé, zpravidla pětičetné, s tupě kopinatými, nanejvýš 5 mm dlouhými sepaly, nad nimiž výrazně přečnívají svítivě žluté, zahroceně podlouhlé a v délce nestejné lístky korunní. Žluté tyčinky s červeně lemovanými prašníky nepřečnívají z koruny a seřazeny jsou ve dvou kruzích po pěti, hvězdicovitě rozestálé plodolisty, dorůstající zhruba délky tyčinek, jsou rovněž žluté a mají protažené čnělky. Plody jsou měchýřky s drobnými vejčitými semeny.
Využití: V domovině jsou výhonky sklízené z přistíněných záhonů (na slunci hořknou a zvyšuje se obsah alkaloidů) oblíbenou salátovou a polévkovou zeleninou a v čínské i korejské tradiční medicíně bývají indikovány v léčení chronických hepatitid.
Poznámka: Okolnosti uvedení tohoto v roce 1832 popsaného druhu do evropských zahrad nejsou známy, už roku 1866 byl však běžně vysazován v mozaikových záhonech. V té době byl často zaměňován s pestrolistými klony blízkého Sedum lineare (oba druhy byly rozšiřovány pod obchodním jménem “Sedum carneum“).
Fotografováno ve dnech 21. 6. 2020 (Česko, Morava, Břeclav, zplaňující rostliny), 7. 7. 2020 (Bulharsko, Goce Delčev, rostliny v kultivaci) a 24. 06. 2020 (Čechy, Průhonický park, rostliny v kultivaci).