Syn.: Celsia brevipedicellata Engl.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Pochází z hor východní Afriky, výskyt byl prokázán v Etiopii, Jižním Súdánu, Keni, Ugandě, Tanzánii, Rwandě, Burundi a ve východním pohraničí Konga.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské trávníky, křoviny a vřesovcové porosty, lokality leží v nadmořských výškách 1800–3200 m.
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř, dorůstá výšky 50–150 cm; stonky jsou jednoduché nebo chudě větvené. Dolní listy jsou řapíkaté, celistvé nebo peřenoklané s 1–2 páry úkrojků na bázi, 7,5–12 cm dlouhé a 3,2–3,8 cm široké, svraskalé, žláznatě chlupaté, na bázi široce zaokrouhlené, na okraji vroubkované; lodyžní listy jsou přisedlé, celistvé, s uťatou až téměř srdčitou bází. Květenství je volný zdánlivý hrozen; květní stopky jsou za plodu (0,6–)1–2 cm dlouhé; listeny jsou 2–3krát kratší než stopky; květy jsou 5četné, 2,6–3 cm v průměru; kališní cípy jsou podlouhlé, oddáleně zubaté; koruna je kolovitá, sytě žlutá, na bázi s tmavočerveným skvrnami často splývajícími do věnečku; tyčinky jsou 4, dvoumocné, žluté, dlouze fialově chlupaté. Plody jsou vejcovité tobolky 8–10 mm dlouhé.
Fotografováno dne 7. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef, Tadios Amba).