ACACIA NIGRESCENS Oliv. – kapinice

Syn.: Acacia pallens (Benth.) Rolfe, Acacia passargei Harms, Acacia perrotii Warb., Acacia schliebenii Harms, Albizia lugardii N. E. Br., Senegalia nigrescens (Oliv.) P. J. H. Hurter
Česká jména: kapinice (Presl 1846), akácie, kapinice (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Acacia nigrescens

Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, vyskytuje se v oblasti od Tanzanie přes Malawi a Zambii až po Mosambik, Botswanu a východ Jihoafrické republiky (zde zasahuje na jih až do provincie KwaZulu-Natal).

Ekologie: Roste v křovinaté savaně a v suchých lesích, často provází břehy říčních toků a jezer, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete od srpna do září, obvykle ještě před listy.

Acacia nigrescens

Popis: Opadavý strom dosahující výšky 3–30 m, s kmenem pokrytým hrbolatými trny a letorosty chlupatými či lysými. Trny vyrůstají v párech pod každým nodem, jsou zahnuté, černé, 2,5–7 mm dlouhé. Listy jsou řapíkaté, dvakrát sudozpeřené, se 2–4 lístky 1. řádu a jen s 1–2 páry lístků 2. řádu, které jsou obvejčité až skoro okrouhlé, (6,5–)10–35(–50) mm dlouhé a (5,3–)7–30(–50) mm široké, lysé, někdy i chlupaté, na vrcholu zaokrouhlené, často vykrojené. Květy jsou bělavé až bílé, přisedlé, nahloučené do hroznovitých květenství, která jsou až 10(–12) cm dlouhá; kalich je 1,5–2 mm dlouhý, lysý; koruna je 2–2,5 mm dlouhá, s 5 cípy; nitky tyčinek jsou až 6 mm dlouhé, volné. Plodem je podlouhlý lusk, 6–17 cm dlouhý a 1,4–2,7 cm široký, lysý.

Využití: Dřevo této kapinice je tvrdé, těžké a trvanlivé, používá se k výrobě nábytku i podlahových parket, slouží i jako topivo. Borka je bohatá na tanin.

Acacia nigrescens
Acacia nigrescens
Acacia nigrescens
Acacia nigrescens
Acacia nigrescens
Acacia nigrescens

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).