CENTAUREA SICULA L. – chrpa / nevädza

Syn.: Calcitrapa fusca Moench, Calcitrapa nicaensis (All.) Holub, Calcitrapa sicula (L.) Soják, Centaurea barbara Pomel, Centaurea fuscata Desf., Centaurea fuscescens Pomel, Centaurea kroumirensis Coss. ex Batt. et Trab., Centaurea marginata Ten., Centaurea multiflora Pers., Centaurea nicaeensis All., Centaurea pottii Spreng., Centaurea scabra C. Presl, Centaurea xanthina Spreng., Colymbada sicula Hill
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Centaurea sicula

Rozšíření: Druh byl popsán ze Sicílie, objevuje se i na Maltě, v jižní Itálii, na Sardinii a Korsice.

Ekologie: Roste na suchých stanovištích, na narušené půdě, podél cest, v pásmu od hladiny moře do nadmořské výšky okolo 500 m. Kvete od května do srpna.

Centaurea sicula

Popis: Dvouletá bylina dorůstající výšky 30–80 cm, lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, větvené, podélně rýhované, plstnaté. Listy jsou měkké, na povrchu hustě krátce pýřité. Listy v přízemní růžici a na dolní části lodyhy jsou řapíkaté nebo přisedlé, lyrovité až peřenosečné, se 2–4 laloky po obou stranách, 6–10 cm dlouhé, objímavé. Lodyžní listy jsou střídavé, podlouhlé nebo kopinaté, objímavé, 2–4 cm dlouhé a asi 1 cm široké, ve střední části lodyhy jsou listy až se 3–5 mělkými laloky na každé straně, často zakončenými zahnutým ostnem 0,3–0,4 mm dlouhým, osten je i na špičce listu; v horní části lodyhy jsou listy kopinaté, většinou jen s ostnem na vrcholu. Květenstvím je terminální úbor o průměru 13–15 mm. Zákrov je vejčitý, zákrovní listeny na okraji brvité, na vrcholu s jedním velkým ostnem 1–2 cm dlouhým a 1–2 kratšími ostny na každé straně u jeho báze; listeny jsou nahnědlé, květy jsou jasně žluté. Plodem jsou nažky s chmýrem, 4–5 mm dlouhým.

Centaurea sicula
Centaurea sicula
Centaurea sicula

Fotografováno dne 18. 4. 2014 (Malta, Golden Bay).