Syn.: Callista cornuta (Hook. f.) Kuntze, Callista hasseltii (Blume) Kuntze, Dendrobium brinchangense Holttum, Dendrobium cornutum Hook. f., Dendrobium curtisii Rchb. f., Pedilonum brinchangense (Holttum) Rauschert, Pedilonum cornutum (Hook. f.) Rauschert, Pedilonum hasseltii Blume
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dendrobium hasseltii
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se na Malajském poloostrově a na indonéských ostrovech Sumatra a Jáva.
Ekologie: Epifyt tropických horských lesů, roste na větvích a kmenech dřevin, v nadmořských výškách zhruba od 1800 do 3000 m.
Dendrobium hasseltii
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, až 100 cm dlouhou. Listy jsou dvouřadě uspořádané, kopinaté, až 9,5 cm dlouhé a 1,5 cm široké. Květenství je většinou terminální, obvykle 2–4květé, květy jsou stopkaté, dosahují průměru okolo 2,5 cm, okvětní lístky jsou růžové až purpurové, mohou být však i bílé (dříve označované jako Dendrobium brinchangense). Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Naprosto všechny orchideje – tedy samozřejmě i tento druh – jsou chráněny mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: V rámci velmi početného rodu Dendrobium je tento druh řazen do sekce Pedilonum, jejíž zástupci se vyskytují v oblasti od Indie po Samou. Mnohé tyto dekorativní orchideje se objevují i v kultuře.
Dendrobium hasseltii
Dendrobium hasseltii
Dendrobium hasseltii
Dendrobium hasseltii
Dendrobium hasseltii
Dendrobium hasseltii
Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, Gunung Kemiri).