GENTIANA CRUCIATA L. – hořec křížatý / horec krížatý

Syn.: Tretorhiza cruciata (L.) Delarbre, Ericoila cruciata Borkh., Hippion cruciatum F. W. Schmidt, Gentianusa cruciata Pohl, Pneumonanthe cruciata (L.) Zuev
Česká jména: prostřelené koření (Hájek 1562), hořec menší, prostřelené koření, střílové koření (Huber 1596), prostřelenec křížový (Presl 1819, Presl 1846, Opiz 1852), hořec křížatý, prostřelené koření (Sloboda 1852), hořec křížatý, prostřelenec (Čelakovský 1879), prostřelenec křížatý (Dostál 1989), hořec křížatý (Kubát 2002)
Slovenská jména: horec krížatý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentiana cruciata

Rozšíření: Evropa a západní Asie, od Španělska po Kazachstán a západní Sibiř.

Ekologie: Roste na světlých a sušších loukách a pastvinách nebo v lemech křovin a lesů, na vápenci, především v pásmu od nížiny do podhůří, vzácně vystupuje až do hor. Kvete od července do října.

Gentiana cruciata
Gentiana cruciata

Popis: Vytrvalá bylina, 15–45 cm vysoká, lodyha je přímá, plná, rýhovaná, lodyžní listy jsou křižmostojné, kopinaté, 3žilné. Květy jsou nahloučené na vrcholu lodyhy a v úžlabí horních listenů, jsou 4četné, koruna je vně nazelenale modravá, uvnitř modrá. Plodem je tobolka.

Využití: I tento druh hořce býval v minulosti ceněn pro své léčebné účinky, užíval se především proti moru, uplatňoval se ale i v léčení chovných zvířat. V současnosti je jeho sběr protizákonný.

Ohrožení a ochrana: Hořec křížatý je silně ohroženým druhem naší květeny (C2b), zákonem je chráněn v kategorii ohrožených druhů (§3). Na Slovensku je zařazen k druhům méně dotčenýmm (LC), zákon jej chrání v Maďarsku.

Gentiana cruciataGentiana cruciata
Gentiana cruciata

Fotografováno dne 12. 7. 2003 (Česko, Morava, Čebínka).