SEDUM TENELLUM M. Bieb – rozchodník jemný

Syn.: Sedum farronianum K. Tan et Metzger, Oreosedum tenellum (M. Bieb.) Grulich
Česká jména: rozchodník jemný (Mareček 2001)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Sedum tenellum

Rozšíření: Z dagestánských a gruzínských kavkazských hřebenů přes Arménskou vysočinu do íránského i tureckého Kurdistánu a k západu do kilikijského Tauru.

Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích v subalpínském a alpínském stupni hor, často při ledovcích a na sněhových vyležiskách, mezi 1800–3400 m nadmořské výšky. Diagnostický druh některých asociací svazu Erigerontion venusti ve vegetaci subniválních skal třídy Didymophyso-Dracocephaletea. Chamaefyt, kvete od června do srpna.

Sedum tenellum

Popis: Vytrvalá, hustě olistěná, stálezelená, lysá sukulentní bylina s vystoupavými kvetoucími lodyhami, které jsou 4–10 cm dlouhé, a krátkými nekvetoucími lodyhami. Listy jsou přisedlé, masité, lineární a na průřezu oblé, 3–5 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, nevýrazně ostruhaté a často načervenalé; na odkvetlých lodyhách zasychají a opadávají. Stěsnané terminální chocholíky jsou složeny z pětičetných, nálevkovitě rozevřených květů s masitými, tupými, při bázi zlehka srostlými kališními lístky a zahroceně vejčitými, temně růžovými nebo nazelenale bílými lístky korunními. Dva přesleny tyčinek s temnými prašníky na červených nitkách, zřetelně kratších než lístky koruny, obklopují lysé semeníky se zakřivenými čnělkami a poměrně velkými hypogynními žlázkami; vzpřímené měchýřky srůstají při bázi a vyživují množství drobných hnědých semen.

Sedum tenellum
Sedum tenellum
Sedum tenellum

Fotografováno dne 16. 6. 2019 (Arménie, Sjunik, vrchy nad průsmykem Meghri, 2600 m).