CENTAUREA HYALOLEPIS Boiss. – chrpa / nevädza

Syn.: Calcitrapa hyalolepis (Boiss.) Holub, Centaurea pallescens Bové ex DC., nom. illeg., Centaurea pallescens var. australis Plitmann, Centaurea pallescens var. hyalolepis (Boiss.) Boiss., Centaurea pallescens subsp. hyalolepis (Boiss.) Holmboe, Centaurea pallescens f. hyalolepis (Boiss.) Gugler
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Centaurea hyalolepis

Rozšíření: Východomediteránní druh, vyskytuje se v jihovýchodním Řecku, na Krétě, Kypru i v jihozápadní Asii, areál sahá až po Izrael.

Ekologie: Roste v xerofilních křovinách, často na ruderálních stanovištích, úhorech, kolem cest, obvykle v pobřežním pásmu.

Centaurea hyalolepis

Popis: Dvouletá bylina s lodyhou 20–40 cm dlouhou, od báze větvenou. Přízemní listy v růžici, lyrovitě peřenodílné, úkrojky jsou úzké, oddáleně zubaté, horní je širší, eliptický, na okraji hrubě pilovitý, lodyžní listy jsou nesbíhavé, menší. Úbory jsou krátce stopkaté, jednotlivé; skoro kulovitý zákrov dosahuje průměru asi 15 mm, zákrovní listeny jsou celokrajné, na okraji s širokým, celistvým, průsvitným blanitým lemem, zakončené slámově zbarveným, 1–2,5 cm dlouhým trnem, na jehož bázi někdy vyrůstají 2–3 krátké postranní trny pouze 1–1,5 mm dlouhé; trubkovité květy jsou žluté. Plodem je nažka s chmýrem zhruba stejně dlouhým jako její tělo.

Centaurea hyalolepis
Centaurea hyalolepis
Centaurea hyalolepis
Centaurea hyalolepis

Fotografováno dne 29. 3. 2010 (Kypr, poloostrov Akamas).