Syn.: Duchesnea indica (Andrews) Teschem., Fragaria indica Andrews
Česká jména: jahodka indická (Kubát 2002)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Jižní a jihovýchodní Asie, dnes se pěstuje po celém světě. V některých oblastech zplaňuje (např. Azorské ostrovy, jih Jižní Ameriky), byl pozorován i u nás, zejména ve městech a obcích (Praha, Průhonice, Brno, Kroměříž).
Ekologie: Ve své domovině roste na horských svazích a loukách, objevuje se podél vodních toků a v mokřinách, rovněž při okrajích polí a cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3100 m. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá 20–50 cm dlouhá bylina. Lodyha je plazivá, na uzlinách kořenující, chlupatá. Listy jsou dlouze řapíkaté, trojčetné, jednotlivé lístky krátce řapíčkaté, obvejčité, zubaté. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách z úžlabí listů; kalich je pravidelný, pěticípý, kališní cípy trojúhelníkovité; kalíšek s velkými, široce vejčitými cípy se 3–5 zuby; koruna je pravidelná, pětičetná, korunní lístky jsou zlatožluté, podlouhle obvejčité. Souplodí (jahoda) je kulovité nebo stlačeně kulovité, až 1,5 cm v průměru, nažky na povrchu. Zralá jahoda má rumělkově červenou barvu a mdlou chuť.
Využití: Často se pěstuje jako okrasná rostlina v zahradách a parcích. Vyhovují jí spíše stinná stanoviště. Dobře snáší mrazy a pokud nejsou silné, listy vydrží zelené i přes zimu. Rozmnožuje se semeny nebo šlahouny.
Poznámka: Dříve byl tento druh řazen k rodu Duchesnea, jemuž jméno propůjčil francouzský botanik Nicolas Antoine Duchesne. V současnosti patří tento druh k mochnám (Potentilla).
Fotografováno dne 26. 9. 2006 (Česko, Praha, Hradčany).