Syn.: Gentiana cerastioides Kunth, Gentiana cistiflora Willd. ex Schult., Gentiana rupicola Benth.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Druh jihoamerických Severních And, jehož areál leží v andské oblasti středního a severního Ekvádoru (na jih zasahuje až do provincie Azuay) a jihozápadní Kolumbie (hory departmentu Nariño).
Ekologie: Roste ve vysokohorském vlhkém páramu, v nadmořských výškách zhruba od 3000 až do 4500 m.
Popis: Drobná poduškovitě rostoucí bylina, většinou zhruba jen 5 cm vysoká. Lodyha je poléhavá, větvená, 0,5–17(–25) cm dlouhá, jednotlivé větve jsou vystoupavé, lysé; listy jsou vstřícné, nahloučené ve spodní části větví, přisedlé, kopinaté, až 8 mm dlouhé, celokrajné, na vrcholu tupé, poněkud dužnaté, lysé. Květy vyrůstají jednotlivě na vrcholu větví (vzácně však i po 2–5), jsou stopkaté, vzpřímené; kalich je zvonkovitý, kališní cípy jsou úzce kopinaté, špičaté, lysé; koruna je zvonkovitá, 14–40 mm dlouhá, korunní lístky jsou rozestálé, obvejčité, většinou fialové, vzácněji i růžové nebo bílé, s tmavými žilkami, lysé. Plodem je tobolka.
Poznámka: V Ekvádoru patří k hořečkům poměrně dosti rozšířeným, k těm náleží například i druh Gentianella rapunculoides. Naopak k hořečkům daleko vzácnějším, jen úzce endemickým, patří v této zemi třeba druhy Gentianella hirculus či Gentianella longibarbata.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).