Syn.: Centaurea mucronata Forssk., Centaurea pumila d’Urv., Colymbada raphanina (Sm.) Holub
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh východního Středozemí, byl popsán z Kréty. Vyskytuje se v jižní části kontinentálního Řecka a na ostrovech v Egejském moři. V areálu se rozlišují dva poddruhy, kromě nominátního (na našich snímcích) je to ještě C. r. subsp. mixta.
Ekologie: Roste v křovité fryganě, na pobřežních písčinách, ve štěrbinách vápencových skal, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000(–2300) m. Kvete od dubna do července.
Popis: Vytrvalá bylina, bezlodyžná nebo vzácněji s krátkou lodyhou, která je jen 3–5(–20) cm dlouhá. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou v obrysu podlouhle kopinaté, obvykle lyrovité, s úkrojky výrazně nestejně velkými, podlouhle kopinatými až vejčitými, celokrajnými nebo i zubatými, lysými nebo jemně chlupatými. Úbory vyrůstají po 2–4, jsou téměř přisedlé nebo jen krátce stopkaté; zákrov je vejcovitý, dosahuje 12–20 mm v průměru, zákrovní listeny jsou podlouhle vejčité, přívěsky jsou trojúhelníkovité nebo půlměsíčité, na každé straně s 1–3 třásněmi, které jsou 0,5–3 mm dlouhé, a na vrcholu s trnem 2–9 mm dlouhým (u poddruhu C. r. subsp. mixta dosahuje trn délky až 25 mm); trubkovité květy jsou růžové až nachové, vnější jsou o něco delší než vnitřní. Plodem je nažka, 3–5 mm dlouhá, s chmýrem.
Fotografováno ve dnech 14. a 20. 4. 2017 (Řecko, Kréta).