Syn.: Quercus cintrana Welw. ex Nyman, Quercus corticosa Raf., Quercus mitis Banks ex Lowe, Quercus occidentalis Gay, Quercus subera St.-Lag., Quercus suberosa Salisb.
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité
Rozšíření: Původní je v jihozápadní a jižní Evropě, nyní se vyskytuje v celém Středozemí, na makaronéských ostrovech Tenerife a Gran Canaria, pěstován také v Severní Americe.
Ekologie: Řídké lesy, vystupuje od pobřeží až do hor, většinou na vápnitých půdách. V klimaticky příhodných oblastech je velmi často pěstován v kultuře. Kvete od dubna do května, občas i na podzim.
Popis: Stálezelený neopadavý strom, dorůstající výšky 20 metrů. Borka je velmi silná, pórovitá, zvrásněná. Listy proměnlivého tvaru, řapíkaté, vejčité, 3–7 cm dlouhé, celokrajné nebo oddáleně zubaté, na líci lesklé, na rubu hustě šedě chlupaté, střední žilka listu je poněkud zvlněná. Plodem je nažka – žalud. Dosahuje stáří až 500 let.
Využití: Dub korkový je významnou kulturní dřevinou. Pěstuje se zejména ve Španělsku a Portugalsku pro korek. Kůra se ze stromu sloupává v intervalech asi 8–12 let. Korek je pro své mechanické vlastnosti (pružnost, stlačitelnost, nepropustnost pro tekutiny, tepelná, zvuková a elektrická izolace) nenahraditelným materiálem, nejčastěji je využívaný k výrobě zátek, dále jako izolační materiál a podlahová krytina. Tvrdé dřevo slouží v nábytkářství a pro výrobu dřevěného uhlí.
Poznámka: Až 13 cm silná kůra slouží stromu svými tepelně-izolačními vlastnostmi jako výborná ochrana před lesními požáry.
Fotografováno dne 5. 9. 2008 (Itálie, severní Sicílie, pohoří Madonie).