Syn.: Adiantum capillus-veneris (L.) Hook., Adiantum michelii H. Christ, Adiantum schaffneri E. Fourn.
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem rozšíření především v tropických a subtropických oblastech. Vyskytuje se v jižní a jihozápadní Evropě, v oblasti okolo Černého moře (Malá Asie i Krym), v Makaronésii (od Azor až po Kapverdské ostrovy), tropické i jižní Africe (Ascension, Keňa, Tanzánie, Uganda, Zair, Malawi, Mozambik, Zambie, Zimbabwe, Lesotho, Svazijsko, Jihoafrická republika, Madagaskar), Severní Americe (od jižní Kanady až do Mexika, Guatemaly a Hondurasu), také v Karibské oblasti (Kuba, Portoriko, Jamajka, Bahamy, Barbados, Grenada, Trinidad), v Jižní Americe (Kolumbie, Peru, Bolívie), jihovýchodní Asii (jižní Čína a Vietnam), na Havajských ostrovech a v Austrálii.
Ekologie: Roste na vlhkých skalách i starých zdech, mírně kyselých nebo vápnitých, v pásmu od pobřeží až do hor, v Andách stoupá až do nadmořské výšky 3150 m.
Popis: Kapradina, 20–50(–70) cm vysoká, řapíky jsou leské, černé, čepel 2–4krát zpeřená, světle zelená, lysá, úkrojky jsou v obrysu obvejčité až vějířovitě kosníkovité, nepravidelně zastřihované až laločnaté, výtrusnice se nacházejí na okrajích úkrojků a jsou překryté jejich okraji. Doba zralosti výtrusů od června do září.
Ohrožení a ochrana: Netík Venušin vlas je uveden jako ohrožený a chráněný druh v Červené knize Ukrajiny, chráněn je i ve Švýcarsku.
Fotografováno dne 2. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Puerto de la Cruz).