Syn.: Stachys caurina Piper, Stachys confertiflora Piper, Stachys cooleyae A. Heller
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Vyskytuje se podél břehu Tichého oceánu v Severní Americe, od Britské Kolumbie po Kalifornii.
Ekologie: Roste na lesních okrajích, podél cest, na ruderálních stanovištích i na okrajích mokřadů, převážně v nižších polohách, ale může vystupovat až do nadmořské výšky kolem 1000 m.
Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem, lodyha přímá, 0,7–1,5(–2,5) m vysoká, na hranách chlupatá. Listy jsou vstřícné, řapík je 1,5–4,5 cm dlouhý; čepel je vejčitá, 6–15 cm dlouhá a 2,5–8 cm široká, na bázi srdčitá, na okraji vroubkovaná až zubatá. Oboupohlavné souměrné květy tvoří lichopřesleny v horní části lodyhy; listeny podpírající lichopřesleny jsou drobnější a užší než listy, horní jsou podlouhlé, téměř přisedlé; kalich je trubkovitý, 8–11(–13) mm dlouhý, žláznatě chlupatý, cípy jsou trojúhelníkovité, zakončené osinou; koruna je pyskatá, tmavě červenofialová, korunní trubka je 1,5–2,5 cm dlouhá, horní pysk je přímý, jednoduchý, zaokrouhlený, dolní pysk je trojlaločný, 8–14 mm dlouhý; tyčinky jsou 4, přirostlé ke korunní trubce; semeník je svrchní. Plody jsou 4 tvrdky ve vytrvalém kalichu.
Poznámka: Rostliny jsou poněkud variabilní a v areálu jsou rozlišovány dvě variety: zobrazení jedinci patří k Stachys chamissonis var. cooleyae, která se vyskytuje v jeho severní polovině.
Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 6. a 7. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Victoria a French Beach).