ROSA WOODSII Lindl. – růže / ruža

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Rosa woodsii

Rozšíření: Typická severoamerická růže v oblastech s kontinentálním klimatem; vyskytuje se v jižní části Aljašky, v Kanadě od Britské Kolumbie po Saskatchewan, na jih zasahuje v USA až do Kalifornie a Texasu.

Ekologie: Roste na suchých, často kamenitých svazích, na lesních světlinách nebo na travnatých terasách nad vodními toky, zasahuje i do prérie.

Rosa woodsii

Popis: Nízký až středně velký keř dorůstající výšky 0,5–2 m, tvořící porosty, které se rozrůstají za pomoci kořenových výběžků; větve jsou víceméně přímé, vyzrálé bývají hnědočervené, většinou nesou páry přímých nebo jen slabě zakřivených trnů těsně pod listy a s roztroušenými ostny nebo štětinami na internodiích. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s 2–4 páry eliptických nebo vejčitých, 1,5–5 cm dlouhých lístků, které jsou na okraji jednoduše pilovité, na spodní straně lysé, žláznatě nebo nežláznatě chlupaté. Květenství tvoří až pětikvěté chocholíky na koncích větviček; kališní lístky jsou jednoduché, kopinaté, 1–2 cm dlouhé; korunní lístky jsou růžové, 1,2–2,5 cm dlouhé; tyčinky jsou pomnožené; čnělky vyčnívají jen nízko nad disk. Plodem je kulovitý nebo elipsoidní, 0,6–1,2 cm dlouhý, sytě červený šípek s vytrvávajícími vztyčenými kališními lístky.

Poznámka: Druhové jméno této růže odkazuje na anglického znalce růží J. Woodse.

Rosa woodsii
Rosa woodsii
Rosa woodsii

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 16., 29. a 30. 7. a 1. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Valemount a Osoyoos; Alberta, NP Waterton Lakes).