Syn.: Hieracium ambiguum Ehrh., Hieracium glomeratum Froel., Pilosella ambigua (Ehrh.) Soják
Česká jména: chlupáček klubkatý (Danihelka et al. 2012)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Areál se rozkládá od střední Evropy až po povodí Jeniseje na Sibiři. Nejdále na západ zasahuje do Porýní, na jih do Rumunska. V ČR se vyskytuje především ve vyšších pohraničních pohořích a jejich předhůří, jen výjimečně zasahuje do nížin. Na Slovensku roste především v karpatských pohořích. Nálezy z druhotných stanovišť pocházejí ze Severní Ameriky.
Ekologie: Vyskytuje se na loukách, ale i na okrajích komunikací, podél nichž se občas šíří. V ČR zasahuje až do nadmořské výšky 1350 m.
Popis: Vytrvalá bylina, občas vytváří krátké nadzemní výběžky; lodyhy jsou přímé, (20–)30–50(–80) cm vysoké, dole hustě měkce odstále chlupaté, ojediněle s příměsí chlupů hvězdovitých, pod květenstvím hojně hvězdovitě chlupatá, často s četnými tmavými stopkatými žlázkami a roztroušenými chlupy nežláznatými. Přízemní listy jsou celokrajné, obkopinaté, 9–15(–22) cm dlouhé a 1–1,4(–1,7) cm široké, živě až šedavě zelené, na ploše měkce chlupaté a příměsí chlupů hvězdovitých (na rubu jsou četnější); lodyžní listy zpravidla 2–4. Úborů je (5–)10–25(–50), tvoří stažený latovitý nebo okolíkovitý vrcholík; stopky úborů a zákrov nesou tmavé žlázky, husté hvězdovité chlupy a roztroušeně i chlupy nežláznaté; zákrov je 7–9 mm dlouhý; zákrovní listeny jsou čárkovitě kopinaté, tupé až špičaté, černozelené, vnitřní na okraji světle lemované; květy jsou jazykovité, až 1 cm dlouhé, žluté; čnělka a bliznová ramena jsou žlutá. Nažky jsou 1,8–2,1 mm dlouhé, černohnědé.
Záměny: Tzv. vedlejší druh chlupáčků, zřejmě vznikl křížením druhů Pilosella caespitosa a Pilosella cymosa. Zejména s prvním z rodičovských druhů je spojen plynulými přechody, které snad vyplývají ze zpětné hybridizace; spolehlivým znakem je barva čnělky a bliznových ramen, která je u Pilosella caespitosa vždy tmavá. Druhý z uvažovaných rodičů, Pilosella cymosa, má úbory stažené do okolíku.
Ohrožení a ochrana: Chlupáček klubkatý je zařazen k vzácnějším druhům ČR vyžadujícím další pozornost (C4a).
Fotografováno dne 22. 6. 2013 (Česko, Čechy, Boletice, u zaniklé obce Loutka).