Syn.: Stachys acuminata Greene, Stachys californica Benth.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Severoamerický druh, endemit Kalifornie. Vyskytuje se v pobřežní oblasti od San Francisco Bay na severu po Orange County na jihu; dále roste na malém území v pohoří Santa Monica a na několika místech na poloostrově Palos Verdes.
Ekologie: Nejčastěji se nachází v relativně suchých oblastech s častými mlhami; na suchých, severně orientovaných svazích, nebo ve vlhčích kaňonech, v pobřežních šalvějových křovinách, společenstvu chaparral, dubových, smíšených a lužních lesích, v nadmořské výšce do 500 m. Kvete v březnu až září.
Popis: Vytrvalá bylina dosahující výšky 40–80 cm, rozrůstá se oddenky do šířky až 2 m. Lodyhy jsou přímé, větvené, hranaté, žláznatě chlupaté. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, směrem k vrcholu lodyhy jsou řapíky kratší; čepele vejčité, 1,5–18 cm dlouhé, na bázi srdčité, na vrcholu tupé, na okraji pilovitě vroubkované, pokryté jemnými měkkými žláznatými chloupky. Květenstvím je lichopřeslen se 6 květy, jednotlivé lichopřesleny jsou od sebe oddálené. Kalich je zvonkovitý, 6–7,5 mm dlouhý, s 5 trojúhelníkovitě vejčitými, na vrcholu špičatými cípy, vně hustě žláznatě chlupatý, většinou purpurově naběhlý; koruna je dvoupyská, světle růžová až červenofialová s bílou kresbou na dolním pysku, vně žláznatě chlupatá. Trubka je 7–10 mm dlouhá, horní pysk vzpřímený, 3,5–5,5 mm dlouhý, dolní 6–10 mm, trojlaločný s největším středním lalokem. Plodem je tvrdka.
Využití: Nálev z listů má dezinfekční účinek, používá se k čištění ran a vředů; rozdrcená nať slouží jako obklad na vředy. Odvar z kořenů se používá jako kloktadlo k léčbě bolesti v krku; nálev z listů také vnitřně při bolestech žaludku.
Vysazuje se do trvalkových záhonů jako okrasná rostlina.
Fotografováno dne 20. 8. 2014 (USA, Kalifornie, Muir Woods National Monument).