Syn.: Centaurea axillaris Willd., Centaurea montana subsp. axillaris Čelak., Cyanus axillaris J. Presl et C. Presl, Cyanus triumfettii subsp. axillaris (Čelak.) Štěpánek
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Centaurea triumfettii subsp. axillaris

Centaurea triumfettii subsp. axillaris

Rozšíření: Jižní a střední Evropa, severozápadní Afrika, jihozápadní Asie. Naším územím prochází severní hranice areálu druhu, vyskytuje se ve středních a severozápadních Čechách a na střední a jižní Moravě, tedy v teplejších oblastech.

Ekologie: Roste na skalách a skalních stepích, v lesostepích, na skalnatých stráních a v lesních lemech, na půdách sušších, převážně na bazickém podkladu. Kvete od května do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 10–40(–80) cm vysoká, lodyha vystoupavá až přímá, jednoduchá nebo chudě větvená, dolní listy řapíkaté, celistvé nebo lyrovitě peřenolaločnaté až peřenodílné, v obrysu kopinaté až vejčité, horní listy přisedlé, celistvé nebo peřeně členěné, obkopinaté, všechny listy plstnaté. Úbory 4–5 cm v průměru, modrofialové, okrajové květy s paprskující korunou. Plodem je nažka. Druh je značně variabilní.

Záměny: Ve vyšších polohách se vyskytuje podobná chrpa horská (Centaurea montana), která se odlišuje poněkud nižším vzrůstem, neděleným listem a především krátce brvitým lemem zákrovních listenů – chrpa chlumní má brvy na listenech delší než je šířka přívěskového lemu.

Ohrožení a ochrana: Chrpa chlumní patří k ohroženým druhům naší květeny (C3), stejně je hodnocena i její ochrana zákonem (§3).

Poznámka: Taxonomie chrp z okruhu Centaurea triumfettii je stále nejasná, v areálu lze rozlišit asi 11 samostatných druhů (např. Centaurea cana). Zřejmé je to, že sice všechny populace v ČR jsou jednotné, ale pravděpodobně pro ně jméno C. triumfettii subsp. axillaris nelze použít, korektní jméno pro ně kupodivu asi v současné době neexistuje (Koutecký 2018).

Centaurea triumfettii subsp. axillarisCentaurea triumfettii subsp. axillaris

Fotografováno od 1. 5. do 14. 7. 2003 (Česko, Brno, Hády).

Literatura:
Koutecký P. (2018): Centaurea triumfettii agg. – In: Kaplan Z. et al., Distributions of vascular plants in the Czech Republic. Part 6, Preslia 90: 264–266.