ACER SHIRASAWANUM Koidz. – javor shirasavanský

Syn.: Acer japonicum var. aureum Siesmayer, Acer shirasawanum var. tenuifolium Koidz.
Česká jména: javor shirasavanský (Mareček 1994)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité

Acer shirasawanum

Rozšíření: Endemit Japonska, vyskytuje se v jižní a centrální části ostrova Honšú a na ostrově Šikoku. Pěstuje se v mnoha oblastech světa jako okrasná dřevina.

Ekologie: Ve své domovině roste ve vlhkých podhorských a horských lesích, na půdách spíše kyselých. Kvete od května do června.

Acer shirasawanum

Popis: Opadavý keř až menší strom dosahující výšky 8–15 m. Borka je skoro hladká, jen slabě rýhovaná, našedlá, letorosty jsou lysé. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, v obrysu skoro okrouhlé, dosahují 6–10 cm v průměru, na bázi jsou poněkud srdčité, 9–11(–13)laločné, na okraji dvojitě pilovité, na vrcholu zašpičatělé, olysalé, zelené, na podzim se zbarvují do žluta až červena. Květenství je terminální, chocholičnaté, více než 10květé; květy dosahují 6–8 mm v průměru, jsou 5četné; kališní lístky jsou kopinaté, asi 4 mm dlouhé, sytě červené, záhy opadavé korunní lístky jsou menší než lístky kališní, bílé až nažloutlé. Plodem je křídlatá dvounažka, křídla dosahují délky okolo 2 cm, jsou načervenalá až hnědá.

Záměny: Od podobného a rovněž japonského javoru dlanitolistého (Acer palmatum) se odlišuje větším počtem laloků na listech – javor dlanitolistý jich mívá jen 5–7(–9).

Využití: Velmi dekorativní dřevina s atraktivním tvarem i barvou listů, v kultuře se pěstuje v několika kultivarech. Je vhodný i pro klimatické podmínky střední Evropy.

Acer shirasawanum
Acer shirasawanum
Acer shirasawanum
Acer shirasawanum
Acer shirasawanum

Fotografováno dne 8. 7. 2017 (Česko, Arboretum Bílá Lhota).