ALCHEMILLA VELEBITICA Borbás ex Janch. – kontryhel / alchemilka

Syn.: Alchemilla alpigena f. septemsecta Paulin, Alchemilla alpinula Buser ex S. E. Fröhner, Alchemilla montenegrina Gand., Alchemilla plicatula Gand., p. p., Alchemilla visianii Gand.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Alchemilla velebitica

Rozšíření: Pravděpodobně ilyrsko-balkánský druh, rozšířený od Slovinska přes Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, jižní Srbsko, Černou Horu až do Albánie, Kosova, Makedonie a Řecka.

Ekologie: Roste na vlhčích zazemněných sutích a na kamenitých místech v alpinských trávnících, a to především na vápencovém podkladu. Lokality se nacházejí v nadmořské výšce 1200–2200 m.

Alchemilla velebitica

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina; lodyhy jsou hustě hedvábitě chlupaté, 8–16 cm dlouhé. Listy jsou střídavé; řapík je 6–8 cm dlouhý, hedvábitý, na jeho bázi jsou přirostlé asi 1 cm dlouhé palisty; čepel je v obrysu okrouhlá, 4–6 cm v průměru, dlanitosečná až dlanitodílná na 7, řidčeji 9 obkopinatých úkrojků (prostřední bývá někdy samostatný), které jsou na líci téměř lysé, na rubu přitiskle hedvábité, na vrcholu s 3-5 ostrými kupředu směřujícími zoubky. Čtyřčetné květy tvoří chudá vrcholičnatá květenství; květní stopky jsou chlupaté, dosahují zhruba délky češule; kalíšek i kališní lístky jsou po odkvětu rozestálé; koruna chybí. Plody jsou nažky.

Poznámka: Jediný balkánský druh z příbuzenstva alpského druhu Alchemilla hoppeana, který má podobné dlanitosečné až dlanitodílné listy. Dosti podobný okruh Alchemilla alpina agg. se liší listy složenými, tj. lístky jsou samostatné až k bázi, zatímco v tomto případě na bázi krátce srůstají.

Alchemilla velebitica
Alchemilla velebitica
Alchemilla velebitica

Fotografováno dne 18. 5. 2016 (Albánie, qark Skhodër, Prokletije, kamenitá suť nad obcí Ducaj).