Syn.: Allium arenarium Wahlenb., Allium compactum Thuill., Getuonis vinealis (L.) Raf., Porrum vineale (L.) Schur
Čeleď: Amaryllidaceae J. St.-Hil. – amarylkovité

Allium vineale

Rozšíření: Roste v Evropě, chybí ale na východě, dále roste v severní Africe, v Turecku, na Blízkém východě (Libanon a Sýrie). Byl zavlečen do Severní Ameriky, objevuje se i v jihoamerické Argentině, jižní Austrálii i na Novém Zélandu. U nás roste na celém území od nížin do podhůří roztroušeně až dosti často, do vyšších poloh vystupuje jen ojediněle.

Ekologie: Nevybíravý druh, roste na různých typech půd i v různých společenstvech rostlin. Mimo les roste na mezích, loukách, stepích a pastvinách, na okrajích polí, v trávnících, na písčinách. Někdy se projevuje jako nepříjemný plevel, z našich polí nebo vinic byl vytlačen moderní agrotechnikou. Jako vzpomínka na lepší časy často přežívá nekvetoucí v podobě pažitkových trávníčků v křovinách, akátinách, v luzích apod. Kvete od července do září.

Allium vineale

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 30–80 cm s vejcovitou cibulí o průměru až 2 cm, s dceřinými cibulkami v tuhé žlutavé šupině. Listů bývá 4–5, čepele jsou trubkovité, polooblé, duté, lysé, s vyniklou žilnatinou, vonící po česneku a s palčivou chutí, s pochvami kryjícími stvol. Ten je přímý, tenký, oblý. Lichookolík je obvykle jeden, vejcovitý až kulovitý, o průměru 2–5 cm, nejčastěji s květy i pacibulkami, vzácně pouze s květy nebo pouze s pacibulkami. Pacibulky jsou kulovité až kapkovité, květní stopky jsou různě dlouhé, toulec je celistvý, blanitý, zúžený do zobánku, po rozkvětu opadavý. Květy jsou šestičetné, vejcovité, okvětní lístky jsou růžové, červeně nachové nebo zelenavé bílé. Tyčinky vynikají z okvětí, vnitřní mají po stranách nápadné zoubky výrazně vynikající z okvětí. Plodem je vejcovitá tobolka, plochá semena se tvoří vzácně.

Záměny: Rozeznávání česneků není vždy snadné. Pokud rostliny kvetou a mají květy i pacibulky, určení obvykle nečiní potíže, druh je nápadný vyčnívajícími zoubky. Odlišení nekvetoucích rostlin je možné mikroskopicky pomocí obtisku pokožky listů, pro odlišení trávníčků, tvoří je též česnek planý (Allium oleraceum), lze využít palčivosti chuti listů. Odlišení rostlin pouze s květy bez pacibulek od česneku kulatohlavého (A. sphaerocephalon), pokud není zachován toulec, může činit značné potíže.

Allium vinealeAllium vineale
Allium vineale
Allium vineale
Allium vineale

Fotografováno dne 14. 7. 2019 (Česko, Čechy, nedaleko bývalé usedlosti Starost / Sorgen).