ALLIUM DECIPIENS Fisch. ex Schult. et Schult. f. – česnek / cesnak

Syn.: Allium bifolium Willd. ex Schult. et Schult. f., Allium chloranthum Avé-Lall. ex Regel, nom. inval., Allium moly Georgi, nom. illeg., Allium nigrum M. Bieb., nom. illeg.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Allium decipiens

Rozšíření: Jádro areál se táhne podél východního pobřeží Černého moře od jihovýchodní Ukrajiny, Krymu a jižního Ruska přes Gruzii po severní Turecko, zasahuje i do Zakavkazí.

Ekologie: Stanovištěm jsou stepi, travnaté a kamenité svahy, sutě, ale i úhory a okraje polí. Vystupuje do nadmořské výšky 2450 m.

Allium decipiens

Popis: Cibulnatá bylina, (15–)20–50(–60) cm vysoká; cibule je vejcovitá až kulovitá, 1,2–2(–3) cm v průměru, s tmavým blanitým obalem. Listy bývají v počtu 1–3(–4), jsou kopinaté, 0,2–2(–3) cm široké. Květenství je polokulovité až kulovité, 2,5–5(–7) cm v průměru; toulec tvoří 2 široce vejčité listeny; květní stopky jsou 2–6krát delší než okvětí; okvětní cípy jsou úzce eliptické, asi 5 mm dlouhé, bělavé a narůžovělé nebo světle růžovofialové, tupé, později zkroucené; tyčinek je 6, zdéli okvětí, na bázi jsou srostlé, nitky jsou trojúhelníkovité, vnitřní jsou užší než vnější, prašníky jsou žluté nebo tmavé; čnělka je přímá. Plodem je vejcovitá tobolka asi 5 mm dlouhá.

Allium decipiens
Allium decipiens

Fotografovala Eva Rencová, dne 29. 5. 2013 (Turecko, Şebinkarahisar).