ARTEMISIA CAERULESCENS subsp. GALLICA (Willd.) K. Perss. – pelyněk / palina

Syn.: Artemisia gallica Willd., Artemisia maritima subsp. gallica (Willd.) Corb., Seriphidium caerulescens subsp. gallicum (Willd.) Soják
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Artemisia caerulescens subsp. gallica

Rozšíření: Vyskytuje se v západní části Středozemí. Areál se táhne od severního Maroka přes Španělsko do Francie, roste i na Baleárách. Výskyt v Itálii není jednoznačně potvrzen. Další vnitrodruhové taxony pelyňku Artemisia caerulescens se vyskytují od Portugalska až po Albánii, včetně Korsiky a Sardinie.

Ekologie: Provází vápencové skály podél mořského pobřeží, je velmi tolerantní k silnému zasolení a dobře snáší působení slaného spreje.

Artemisia caerulescens subsp. gallica

Popis: Bíle plstnatý polokeřík s dřevnatými krátkými větvičkami, dorůstá výšky 10–60 cm; sterilní větvičky bývají zakončené růžicovitě shloučenými listy. Listy na sterilních výhonech jsou 1–2krát peřenosečné, 3–5 cm dlouhé; koncové úkrojky jsou 3–5 mm dlouhé a 0,6–0,7 mm široké, poněkud kopisťovitě rozšířené a na vrcholu zaokrouhlené; horní lodyžní listy mohou být až jednoduché; listové vřeteno neodumírá a není pichlavé. Úbory tvoří hroznovité květenství, jsou přímé; zákrovní listeny jsou vejčité, 2,4–2,6 mm dlouhé, na vnější straně hustě chlupaté; květy jsou oboupohlavné; koruna je nitkovitá, 2–2,5 mm dlouhá. Plody jsou drobné nažky.

Poznámka: Patří do taxonomicky komplikovaného okruhu Artemisia maritima agg.; jednotliví zástupci se vyskytují na zasolených stanovištích u moře (např. Artemisia maritima a Artemisia densiflora) nebo ve vnitrozemí (např. Artemisia santonicum), ale některé druhy jsou vázány i na skalní a stepní stanoviště v klimaticky kontinentálním vnitrozemí (ve střední Evropě např. Artemisia vallesiaca).

Artemisia caerulescens subsp. gallica
Artemisia caerulescens subsp. gallica
Artemisia caerulescens subsp. gallica

Fotografováno dne 14. 9. 2013 (Francie, Marseille, Saména).