CENTAUREA NIGROFIMBRIA (K. Koch) Sosn. – chrpa / nevädza

Syn.: Centaurea atrata subsp. nigrifimbria (K. Koch) Dostál, Centaurea montana var. nigrofimbria K. Koch, Cyanus nigrofimbrius (K. Koch) Soják
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Centaurea nigrofimbria

Rozšíření: Areál se rozkládá na Kavkazu, roste na gruzínské a zřejmě i ruské straně; dále zasahuje do Arménie, severovýchodního Turecka a snad i do severozápadního Íránu.

Ekologie: Stanovištěm jsou horské trávníky, zazemněné sutě a kamenité svahy. Vystupuje až do nadmořské výšky 3100 m.

Centaurea nigrofimbria

Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem; lodyhy jsou koncové, přímé až vystoupavé, 20–50(–60) cm vysoké, jednoduché nebo s jedinou postranní větví. Listy jsou kopinaté až čárkovitě kopinaté, 5–10 cm dlouhé a 1–3(–4,5) cm široké, sbíhavé, celistvé, vločkovitě plstnaté; přízemní listy za květu odumírají. Úbory jsou jednotlivé na koncích větví; zákrov je vejcovitý, 17–22 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou zelené, skoro černě lemované, lem je 1–1,5 mm široký, sbíhá až téměř k bázi a nese 1,5–2(–2,5) mm dlouhé tmavé třásně; květy jsou nálevkovité, modré, okrajové jsou 3–3,5(–4) cm dlouhé, paprskující, květy terče jsou nachově fialové. Nažky jsou 4,5–5(–6) mm dlouhé, s chmýrem 1–2 mm dlouhým.

Poznámka: Nejblížším příbuzným tohoto druhu je Centaurea montana, která se vyskytuje v Pyrenejích a Alpách a v poddruhu Centaurea montana subsp. mollis v Karpatech.

Centaurea nigrofimbria
Centaurea nigrofimbria

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 9. 2017 (Gruzie, Kavkaz, Svanetie).