GENTIANELLA AMARELLA (L.) Börner – hořeček nahořklý / horček horký

Syn.: Gentiana amarella L., Gentiana axillaris Rchb., nom. illeg., Eurythalia amarella Borkh., Gentianella axillaris (F. W. Schmidt) Á. Löve et D. Löve, Hippion axillare F. W. Schmidt, Gentiana pyramidata (Herbich) Borbás
Česká jména: nostřek hořký (Berchtold et Presl 1823, Presl 1846, Opiz 1852), hořec hořký, trlič (Sloboda 1852), hořec hořkavý (Dostál 1950), hořeček nahořklý (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: hořec hořkavý (Reuss 1853), horec horký (Dostál 1950), horček horký (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité

Gentianella amarella

Rozšíření: Druh má rozsáhlý areál rozprostírající se od Islandu, Velké Británie a Skandinávie přes střední Evropu a Ukrajinu až po střední a severní Rusko, přes Sibiř zasahuje až do Mongolska, Číny a Japonska. Vyskytuje se i v Severní Americe od Aljašky až po Grónsko. Na tomto území vytváří několik geograficky vymezených poddruhů: na Britských ostrovech jsou to Gentianella amarella subsp. septentrionalis a G. amarella subsp. hibernica, východoasijské a severoamerické populace jsou hodnoceny jako Gentianella amarella subsp. acuta, další poddruhy jsou uváděny z Japonska. Zejména v euro-sibiřském prostoru se ale také vyznačuje proměnlivostí sezónní: kromě níže jmenovaných typů do tohoto typu proměnlivosti patří i jednoletá Gentianella uliginosa.
Zde představené rostliny odpovídají pozdě kvetoucímu autumnálnímu nominátnímu poddruhu (Gentianella amarella subsp. amarella), který se v ČR kdysi roztroušeně vyskytoval v Čechách a vzácně na jihozápadní a střední Moravě, na Slovensku je těžištěm jeho výskytu karpatská oblast (zejména severní polovina středního Slovenska).
Na našem území se vyskytoval také časný, aestivální typ hořečku nahořklého – hořeček nahořklý jazykovitý (G. amarella subsp. lingulata). Tento typ se vyznačuje lodyhami téměř nevětvenými, kvete od května do července. Rostl velmi vzácně zejména ve středním Polabí (nyní je u nás vyhynulý), na Slovensku se dosud vyskytuje v několika horských skupinách.
Z vysokých Karpat na středním Slovensku byl popsán i montikolní, zřejmě endemický poddruh Gentianella amarella subsp. reussii: vyznačuje se tvorbou jediné generace velmi drobných rostlin, které jsou někdy již od báze keříčkovitě větvené.

Ekologie: Typickými biotopy jsou suché travnaté a kamenité svahové pastviny, opuštěné vápencové lomy, krátkostébelné louky nebo i lesní lemy. Roste nejčastěji na vápenci, ale i na jiných bázických, vzácněji i silikátových substrátech. Jedná se o pozdní, autumnální typ hořečku, kvete od července do října.

biotop

Popis: Dvouletá bylina. Lodyha je od 1/2 nebo od 1/3 rozvětvená, má výšku (15–)20–35(–55) cm. Internodií je (4–)5–6(–10), druhé internodium není výrazně delší než následující. Přízemní listy jsou uspořádané v růžici, v době květu obvykle zaschlé, kopisťovité, mají délku do 2 cm, lodyžní listy jsou úzce kopinaté, špičaté, mají délku 2–3 cm a šířku 0,4–1,0 cm. Květenství je hustý víceramenný vrcholík, květní stopky jsou krátké (mají délku do 1 cm). Kalich je lysý, víceméně hladký (o délce 8–11 mm), kališní cípy jsou dlouhé 4–7 mm, široké obvykle do 1 mm, zářezy mezi nimi mají tvar úzkého písmene U, někdy úzkého V. Koruna je úzce nálevkovitá, dlouhá 13–19 mm, špinavě světle modrofialová, kališní cípy mají délku 5–6 mm. Semeník je víceméně přisedlý, gynofor má délku 1–2 mm.

Ohrožení a ochrana: Hořeček nahořklý v poslední době silně ustoupil a je řazen mezi kriticky ohrožené taxony naší květeny (C1t), zákonem je chráněn jako silně ohrožený (§2). Na Slovensku je hodnocen jako druh méně dotčený (LC).

Poznámka: Na Slovensku byly zjištěny i rostliny s poněkud větší korunou a zřetelným gynoforem na bázi semeníku. Byla vyslovena hypotéza, že mohou odpovídat taxonu Gentianella livonica (Gentianella amarella subsp. livonica), který byl popsán z Pobaltí. Není vyloučeno, že slovenské rostliny představují hybridy s Gentianella lutescens, ale to je zase zřejmě v rozporu s rostlinami z Pobaltí, kde se ani G. lutescens, ani jiný blízce příbuzný hořeček nevyskytuje. Skutečnou identitu jména G. livonica je nutné stanovit typifikací pomocí herbářové položky.

Gentianella amarellaGentianella amarella
Gentianella amarella
Gentianella amarella

Fotografovali David Průša, dne 3. 10. 2005 (Slovensko, Spišské kotliny, Sivá Brada); Ladislav Hoskovec, dne 8. 9. 2012 (Česko, Čechy, Polabí, Bříství).