IRIS RUTHENICA Ker Gawl. – kosatec

Syn.: Joniris ruthenica (Ker Gawl.) Klatt, Limniris ruthenica (Ker Gawl.) Fuss, Xiphion ruthenicum (Ker Gawl.) Alef.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Iris ruthenica

Rozšíření: Areál druhu je rozsáhlý, avšak nesouvislý, objevuje se v hornatých oblastech Rumunska, dále pak pokračuje horami středoasijského Kazachstánu přes Mongolsko a jižní Sibiř až do severovýchodní Číny. Na tomto velkém území je rozlišováno několik infraspecifických taxonů.

Ekologie: Roste v borových lesích a lesních lemech, na travnatých stráních a písčinách, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 3600 m. Kvete od května do června.

Iris ruthenica

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým větveným oddenkem. Listy jsou čárkovité, 7–25 cm dlouhé a 0,1–0,3 cm široké, zelené nebo šedozelené, na vrcholu zašpičatělé, se 3–5 souběžnými žilkami. Květonosná lodyha je 2–20 cm dlouhá, se 2–3 listy; listeny toulce jsou 2, kopinaté, 2–3,5 cm dlouhé, zelené, po okraji načervenalé; květy vyrůstají jednotlivě, jsou modrofialové, o průměru 3–5,5 cm, stopka je 0,6–1 cm dlouhá; okvětní trubka je až 1,5 cm dlouhá, vnější okvětní cípy jsou obkopinaté, asi 4 cm dlouhé, s bílou a nachovou kresbou, vnitřní okvětní cípy jsou vzpřímené, úzce obkopinaté, až 3,5 cm dlouhé. Plodem je kulovitá až vejcovitá tobolka, až 1,5 cm dlouhá.

Iris ruthenica
Iris ruthenicaIris ruthenica
Iris ruthenica

Fotografováno ve dnech 30. 4. 2010 a 18. 8. 2016 (Rumunsko, Parcul Național Cozia).