Syn.: Joniris ruthenica (Ker Gawl.) Klatt, Limniris ruthenica (Ker Gawl.) Fuss, Xiphion ruthenicum (Ker Gawl.) Alef.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Areál druhu je rozsáhlý, avšak nesouvislý, objevuje se v hornatých oblastech Rumunska, dále pak pokračuje horami středoasijského Kazachstánu přes Mongolsko a jižní Sibiř až do severovýchodní Číny. Na tomto velkém území je rozlišováno několik infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste v borových lesích a lesních lemech, na travnatých stráních a písčinách, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 3600 m. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým větveným oddenkem. Listy jsou čárkovité, 7–25 cm dlouhé a 0,1–0,3 cm široké, zelené nebo šedozelené, na vrcholu zašpičatělé, se 3–5 souběžnými žilkami. Květonosná lodyha je 2–20 cm dlouhá, se 2–3 listy; listeny toulce jsou 2, kopinaté, 2–3,5 cm dlouhé, zelené, po okraji načervenalé; květy vyrůstají jednotlivě, jsou modrofialové, o průměru 3–5,5 cm, stopka je 0,6–1 cm dlouhá; okvětní trubka je až 1,5 cm dlouhá, vnější okvětní cípy jsou obkopinaté, asi 4 cm dlouhé, s bílou a nachovou kresbou, vnitřní okvětní cípy jsou vzpřímené, úzce obkopinaté, až 3,5 cm dlouhé. Plodem je kulovitá až vejcovitá tobolka, až 1,5 cm dlouhá.
Fotografováno ve dnech 30. 4. 2010 a 18. 8. 2016 (Rumunsko, Parcul Național Cozia).