Syn.: Potentilla acaulis subsp. arenaria (Borkh.) Soják, Potentilla arenaria Borkh. ex P. Gaertn., B. Mey. et Scherb., Potentilla arenaria subsp. incana (P. Gaertn., B. Mey. et Scherb.) O. Schwarz, Potentilla cinerea var. incana (P. Gaertn., B. Mey. et Scherb.) Beck, Potentilla cinerea subsp. incana (P. Gaertn., B. Mey. et Scherb.) Asch., Potentilla maculata Gilib., Potentilla stellulata Rochel, Potentilla subacaulis var. incana (P. Gaertn., B. Mey. et Scherb.) Fiori, Potentilla verna subsp. arenaria (Borkh.) Gams, Potentilla verna subsp. incana (P. Gaertn., B. Mey. et Scherb.) Schübler et Martens
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Mochna písečná se vyskytuje ve střední, jihovýchodní a východní Evropě (až po Ural), částečně zasahuje i do severní Evropy (od Dánska po Pobaltí). U nás se vyskytuje ve všech teplých oblastech, a to poměrně hojně. Na některých místech však zcela chybí.
Ekologie: Mochna písečná vyhledává především suché svahy, pastviny, okraje skal, písky, někdy i bory (písčité). Kvete od března do května.
Popis: Vytrvalá bylina nízkého vzrůstu (vysoká jen 5–10 cm), často vytváří rozsáhlé polštáře. Přízemní listy jsou většinou dlanitě 5četné, výjimečně 3 nebo 7četné, naspodu hustě plstnaté hvězdovitými chlupy s 10 a více rameny. Květenství se skládá nejčastěji z 1 až 5 květů, květy mají v průměru 1,5 cm, korunní lístky jsou žluté. Plodem je nažka.
Záměny: Hlavním rozlišovacím znakem druhu je husté odění na spodní straně listů, které sestává z hvězdovitých chlupů (na jejich pozorování je nutné použít kvalitní lupu). Druh je snadno zaměnitelný za mochnu nitkovitou (Potentilla puberula, syn. Potentilla filiformis auct.), což je druh vzniklý hybridizací mochny písečné s mochnou sedmilistou (Potentilla heptaphylla). Mochna nitkovitá má také na spodní straně listů hvězdovité chlupy, které mají však méně ramen (2–10), případně hvězdovité chlupy chybějí a jsou nahrazeny jednoduchými chlupy, z nichž některé mají na bázi 1–2 drobné štětinky. Obecně je toto odění řidší, nikoli plstnaté jako u mochny písečné.
Ohrožení a ochrana: Mochna písečná je z hlediska ohrožení hodnocena jako vzácnější druh naší květeny, který vyžaduje další pozornost (C4a).
Poznámka: Ve starší české literatuře je tato rostlina uváděna pod jménem Potentilla arenaria – toto jméno je však invalidní, proto se dnes již nepoužívá.
Fotografovali Lubomír Rak, dne 17. 4. 2004 (Česko, Praha-Motol); Ladislav Hoskovec, dne 10. 4. 2003 (Brno, Obřanská stráň).