Syn.: Potentilla leucotricha Borbás, Potentilla sulfurea Lam., Potentilla crassa Tausch ex Opiz, Potentilla obscura Willd., Potentilla pilosa Willd., Potentilla adriatica Murb., Potentilla velenovskyi Hayek
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Téměř celá Evropa, chybí pouze na severu, severní Afrika, Malá Asie, Kavkaz, jih Sibiře. Zavlečena do Severní Ameriky a na Nový Zéland. U nás se vyskytuje ostrůvkovitě, na lokalitách v Čechách roztroušeně, na střední a jižní Moravě častá.
Ekologie: Tento druh mochny roste zejména na slunných a sušších stanovištích – na kamenitých stráních, stepních svazích, okrajích cest a stanovištích ovlivněných lidmi. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá, 20–80 cm vysoká bylina. Lodyha vystoupavá až přímá, šikmo odstále chlupatá, olistěná. Listy řapíkaté, dlanitě složené s 5–7 lístky. Jednotlivé lístky obvejčité, 2–8 cm dlouhé a 0,7–2 cm široké, zubaté, středně hustě chlupaté. Květenství vrcholové, skládající se z 10–30 květů. Květy pravidelné, pětičetné, kalich odstále chlupatý, koruna žlutá, někdy citrónově až sírově žlutá, 1,7–2,7 cm v průměru, korunní lístky delší než kalich. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je mochna přímá zařazena k vzácnějším druhům naší květeny vyžadujícím další pozornost (C4a).
Fotografováno dne 2. 7. 2006 (Slovensko, Tornaľa).