PRIMULA MINIMA L. – prvosenka nejmenší / prvosienka najmenšia

Syn.: Auricula minima Spach, Kablikia minima (L.) Opiz, Kablikia truncata Opiz, Auricula-ursi minima (L.) Soják
Česká jména: prvosenka nejmenší (Presl 1819), kabličinka nejmenší (Opiz 1852), prvosenka nejmenší (Sloboda 1852, Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: prvosna drobná (Reuss 1853), prvosienka najmenšia (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Primulaceae – prvosenkovité

Primula minima

Rozšíření: Horské oblasti Evropy – Alpy, Sudety, Karpaty, hory Balkánského poloostrova. U nás se vyskytuje velmi vzácně jen v Krkonoších.

Ekologie: Roste na skalách, ve skalních štěrbinách a na exponovaných svazích, v subalpínském až alpínském stupni, v Alpách až do nadmořské výšky 3000 m. Kvete od června do července.

Popis: Vytrvalá bylina, jen 1–4 cm vysoká, listy v přízemní růžici, klínovité, nadvinuté, kožovité, lesklé, zubaté, stvol 1(–2)květý, kalich oblý, korunní trubka 2krát delší než kalich, lem červený až nafialovělý, cípy klínovité, dvoulaločné. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Prvosenka nejmenší je u nás značně vzácná, její výskyt se omezuje jen na nejvyšší oblasti Krkonoš, je zařazena mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny (C1r), v kategorii silně ohrožených druhů je chráněna i zákonem (§2). Chráněným druhem je i na Slovensku (LC/§), v Rakousku, Německu a Itálii.

Poznámka: Historické a dnes již nepoužívané české národní jméno této rostliny kabličinka nejmenší (Kablikia minima) se vztahovalo k české botaničce J. Kablíkové.

Primula minimaPrimula minima
Primula minima
Primula minima
Primula minima
Primula minima

Fotografováno ve dnech 18. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Tre Cime) a 28. 7. 2007 (Česko, Krkonoše).