Syn.: Rosa thunbergii Tratt., Rosa cathayensis (Rehd. et Wilson) Bailey, Rosa watsoniana Crep.
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Čína (v provinciích An-chuej, Fu-ťien, jih Kan-su, Kuang-tung, Kuang-si, Kuej-čou, jih Che-pej, Che-nan, Chu-nan, Ťiang-su, Ťiang-si, jih Šan-si, Šan-tung, Če-ťiang), Japonsko (ostrovy Hokkaidó, Honšú, Šikoku), Korea a Tchaj-wan. V areálu se rozlišují dvě variety. Druh byl zavlečen také do Británie, na Madeiru, do jižní Afriky, Severní Ameriky a na Nový Zéland. U nás občas zplaňuje ze zahrad a parků.
Ekologie: Ve své domovině roste růže mnohokvětá na křovinatých svazích a na březích vodních toků, v nadmořské výšce od 300 do 2000 m. Je nenáročným druhem, snáší jak výslunné a sušší polohy, tak i mírný polostín. Kvete od června do července.
Popis: Opíravá liána nebo mohutný gejzírovitě větvený keř s ostnitými větvemi. Listy s 3–4 jařmy, palisty hřebínkovitě zpeřené. Květy drobné cca 1 cm v průměru, bílé, složené v bohatém květenství. Vnější kališní lístky chudě zpeřené. Plodem jsou drobné, většinou kulaté šípky červené barvy.
Poznámka: Růže mnohokvětá se podílela při šlechtění růží – má podíl na vzniku mnoha pnoucích růží a růží záhonových (tzv. polyantek). K nám se tato růže dostala na přelomu 19. a 20. století.
Růže mnohokvětá se často vysazuje hlavně ve veřejné zeleni. Je ozdobná i množstvím šípků, které se používají do suchých vazeb.
Fotografováno v červnu až září 2007 (Česko, Praha-Hlubočepy).