SALVIA TOMENTOSA Mill. – šalvěj / šalvia

Syn.: Salvia brachystemon Klokov, Salvia fruticum Vuk., Salvia grandiflora Etl., Salvia major Garsault, nom. inval., Salvia nusairiensis Post, Salvia rotundifolia Vis., nom. illeg., Salvia trigonocalyx Woronow
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Salvia tomentosa

Rozšíření: Areál se rozkládá především ve východním Středozemí, a to od Balkánského poloostrova přes Turecko až do Sýrie a Libanonu; také roste v Arménii a izolovaně na Krymu.

Ekologie: Průvodce macchie a porostů s borovicí Pinus brutia, Pinus nigra a Quercus pubescens, zejména na bazických substrátech (vápence, bazické vyvřeliny). Vystupuje do nadmořské výšky 2000 m.

Salvia tomentosa

Popis: Vytrvalý polokeř, tvoří často kolonie; stonky jsou přímé, až 1 m vysoké, v horní části obvykle větvené, krátce plstnaté, s vtroušenými přisedlými žlázkami. Listy jsou vstřícné, s řapíkem 1,5–5,5 cm dlouhým; čepel je podlouhlá, kopinatá až vejčitá, 2–11 cm dlouhá a 0,8–5 cm široká, na bázi zaokrouhlená až mělce srdčitá, celokrajná nebo mělce vroubkovaná. Květenství tvoří 4–10květé lichopřesleny; listeny jsou široce vejčité, opadavé, 5–8 mm dlouhé; květní stopky jsou přímo odstálé, 5–10 mm dlouhé; kalich je trubkovitý, 1,2–1,6 cm dlouhý, fialový, pýřitý a někdy i s vtroušenými žlázkami, za plodu se zvětšuje, horní pysk je krátce trojzubý; koruna je pyskatá, 2,5–3 cm dlouhá, světle fialová, nachová nebo až bílá, její trubka je přímá, horní pysk je přímý; tyčinky jsou 2, oba prašné váčky jsou fertilní; semeník tvoří 2 srostlé plodolisty. Plody jsou kulovité, zaobleně trojboké tvrdky asi 3,5 mm dlouhé.

Poznámka: Patří do příbuzenstva šalvěje lékařské (Salvia officinalis) a má analogické využití v kuchyni i v lidovém léčitelství.

Salvia tomentosa
Salvia tomentosaSalvia tomentosa
Salvia tomentosa

Fotografovali Mário Duchoň a Vít Grulich, dne 14. 5. 2011 (Turecko, Antalya, kaňon Göynük).