Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Rozšíření: Endemický druh jižního Mexika, byl popsán podle rostlin sbíraných v roce 1907 v horské oblasti mexického státu Oaxaca. Jeho areál patrně zasahuje i do sousedních mexických států Puebla a Veracruz.
Ekologie: Roste na skalnatých vysokohorských svazích, v nadmořských výškách zhruba od 2000 do 2400 m. Kvete v červnu a červenci.
Popis: Stálezelená vytrvalá bylina vytvářející husté poduškovité porosty. Sterilní výhony jsou krátké, nesou kompaktní růžici dužnatých listů, které jsou podlouhlé, 3–5 mm dlouhé, ploché, na vrcholu tupé, lysé, květonosné lodyhy jsou vystoupavé až přímé, 30–40 mm vysoké, olistěné, jejich listy jsou střídavé, jinak podobné listům na výhonech sterilních. Květy jsou terminální, jednotlivé nebo vyrůstají po 2–3, kališní lístky jsou listům podobné, dosahují délky asi poloviny lístků korunních, které jsou vejčité, až 4 mm dlouhé, bílé. Plody jsou měchýřky.
Využití: Občas se objevuje ve sbírkách sukulentních rostlin i v Evropě, pěstuje se zde ve studených sklenících.
Poznámka: Podle aktuálního soupisu mexické flóry (Checklist of the native vascular plants of Mexico) z roku 2016 se v Mexiku vyskytuje 133 druhů rozchodníků.
Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).