SEDUM GRACILE C. A. Mey. – rozchodník útlý

Syn.: Sedum vuralianum Metzger
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Sedum gracile

Rozšíření: Z dagestánských a gruzínských kavkazských hřebenů na Arménskou vysočinu a do Talyšských hor v Ázerbájdžánu.

Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích v subalpínském a alpínském stupni hor, v pahorkatinách obvykle na světlinách borových lesů. Do hor vystupuje k 3500 m nadmořské výšky. Chamaefyt. Kvete v červnu a červenci.

Sedum gracile

Popis: Vytrvalá, trsnatě větvená lysá bylina s hustě olistěnými sterilními stonky stěží 3–4 cm vysokými. Vystoupavé, purpurově zabarvené kvetoucí lodyhy bývají jen o málo vyšší. Listy jsou přisedlé, lineárně šídlovité, lehce ostruhaté a tupě zakončené, živě zelené. Listnaté chocholíky jsou sestaveny z nevelikých pětičetných přisedlých květů s masitými, trojúhlými, při bázi srostlými kališními lístky a kýlnatě kopinatými, hvězdovitě rozevřenými, bílými lístky korunními. Deset tyčinek s červenými prašníky na bílých nitkách nepřečnívá obvod koruny; semeníky jsou bělavé nebo bledě zelené a dozrávají ve zprvu vzpřímené, později se rozestupující měchýřky s drobnými, žebernatými, hnědými semeny.

Poznámka: Ve skalkách vcelku vzácně pěstovaný rozchodník, uvedený do evropských zahrad prostřednictvím petrohradských školek Regel & Kesselring po roce 1881. Britskými pěstiteli bývá mylně rozšiřován pod jménem Sedum albertii.

Sedum gracile
Sedum gracile
Sedum gracile
Sedum gracile

Fotografováno dne 13. 6. 2019 (Arménie, Širak, Krasar, skalnaté návrší při silnici k Ašotsku, 2000 m).