Syn.: Stipa zalesskii auct. non Wilevsky, Stipa dasyphylla var. glabrata P. Smirnov, Stipa zalesskii subsp. glabrata (P. Smirnov) F. M. Vázquez et M. Guitiérrez, Stipa rubens auct. non P. Smirnov
Česká jména: kavyl olysalý (Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Stipa glabrata
Rozšíření: Roste v jihovýchodním cípu evropského Ruska, s přesahem do Kazachstánu a jihozápadní Sibiře, rozšíření je nedostatečně známé. U nás roste velmi vzácně v nejteplejších oblastech Českého středohoří – na Oblíku, na Brníku, na Křížovém vrchu, u Sutomi, na Deblíku. Výskyt v Čechách je považován za reliktní.
Ekologie: Roste na skalních stepích, na kamenitých svazích, na stepních stráních jižně ukloněných, vesměs na stanovištích, která nejsou extrémně suchá. Kvete v květnu.
Stipa glabrata
Stipa glabrata
Popis: Vytrvalá hustě trsnatá nasivěle zelená tráva, vysoká 35–70 cm, na bázi s četnými loňskými odumřelými listy. Stébla jsou přímá, s 3–4 listy, pod kolénky a pod latou krátce chlupatá, pochvy jsou krátce hustě chlupaté, později olysávají. Listy nekvetoucích výhonů jsou nepoléhavé, dlouho vzhůru směřující. Čárkovité čepele jsou 15–65 cm dlouhé, asi 2,5 mm široké, za vlhka žlábkovité, za sucha žlábkovitě složené, se sklerenchymatickou špičkou bez štětičky chlupů, na lícní (adaxiální) straně hustě chlupaté s chlupy obvykle u složených listů ze žlábku vyčnívajícími, rubová (abaxiální) strana listu je lysá, krátkými osténky drsná. Klásky jsou jednokvěté, dlouze stopkaté. Plucha zcela obaluje obilku, má sedm řad chlupů, hřbetní řada chloupků je vždy delší než řady sousední, břišní dosahuje až k osině nebo kousek pod ní. Osina je 30–40 cm dlouhá, péřitá. Plodem je obilka dlouhá 10–12 mm.
Záměny: Problematika druhů z okruhu kavylu chlupatého (Stipa dasyphylla agg.) je dosud nedořešená a vyžaduje další studium především v oblasti hlavního výskytu, tedy ve východní Evropě, případně na jihozápadní Sibiři. U nás je v současnosti přijímána koncepce tří úzce vymezených druhů, zavedená Martinovským, včetně „mezidruhu“ kavylu Smirnovova (Stipa smirnovii), jehož odlišení od kavylu olysalého může činit problémy. Liší se v zásadě pouze výskytem roztroušených chloupků na abaxiální straně čepele, přičemž sám Martinovský v původní práci takové chloupky připouští za určitých okolností i u kavylu olysalého v úzkém pojetí. Východoevropskými autory není kavyl Smirnovův rozlišován, v takovém případě by pak našim rostlinám obou druhů nejspíše náleželo jméno Stipa rubens.
Kavyl chlupatý se od kavylu olysalého liší nejen ochlupením listů, ale také vzhledem trsů, neboť jeho listy jsou měkčí a proto obloukovitě převislé, nikoli tuhé a dlouho vzpřímené.
Stipa glabrata
Stipa glabrataStipa glabrata
Ohrožení a ochrana: Kavyl olysalý je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny (C1r), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§1). V širším taxonomickém pojetí je chráněn také v Rusku a na Ukrajině.
Stipa glabrata
Stipa glabrata
Fotografováno dne 1. 6. 2014 (NPR Oblík).