VICIA LUNATA (Boiss. et Balansa) Boiss. – vikev / vika

Syn.: Ervum lunatum Boiss. et Balansa, Sellunia lunata (Boiss. et Balansa) Alef.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Vicia lunata

Rozšíření: Východomediteránní druh, vyskytuje se jen v jižních oblastech Turecka a na Kypru. V západní Anatolii se setkáme s varietou V. l. var. lunata, na jihu Turecka a na Kypru se zase objevuje V. l. var. grandiflora.

Ekologie: Roste v borových lesích, lesních lemech, při okrajích křovin, v horských oblastech, v pásmu zhruba od 700 do 1070 m n. m. Vykvétá od dubna do června.

Vicia lunata

Popis: Jednoletá bylina, lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, 8–35 cm dlouhé. Listy jsou střídavé, řapíkaté, sudozpeřené, se 3–6 jařmy, zakončené krátkou úponkou, lístky 0,3–1(–1,2) × 0,2–0,6 cm, obvejčité až eliptické, na vrcholu s krátkou špičkou. Květy po 2–5, (8–)10–16 mm dlouhé, dvoubarvé, kalich 3–6 mm dlouhý, cípy skoro stejně dlouhé jako korunní trubka – přesněji V. l. var. lunata má mít květy do 10 mm dlouhé, kalich 3–5 mm, kališní cípy stejně nebo skoro stejně dlouhé jako korunní trubka. V. l. var. grandiflora má údajně květy až (12–)13–16 mm dlouhé, kalich 4–6 mm, cípy stejně dlouhé nebo i trochu delší než korunní trubka. Obě variety mají pavézu namodralou s modrými žilkami, člunek bělavý až nažloutlý a křídla žlutá. Plodem je lusk až 1,6 cm dlouhý.

Vicia lunataVicia lunata
Vicia lunata

Fotografováno dne 28. 3. 2010 (Kypr, západ pohoří Troodos).