SEDUM CEPAEA L. – rozchodník

Syn.: Anacampseros cepaea (L.) Willd., Cepaea caesalpini Fourr., Sedum amani Post, Sedum calabrum Ten., Sedum gallioides All., Sedum spathulatum Waldst. et Kit., Sedum strictum K. Koch, Sedum tetraphyllum Sm.
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Sedum cepaea

Rozšíření: Mediteránní a submediteránní druh s areálem rozkládajícím se v Maroku, Alžírsku, Tunisku, Španělsku, Francii, Švýcarsku, Itálii, na Korsice, Sardinii a Sicílii, na Balkánském poloostrově, v Turecku, Sýrii a Libanonu. Byl zavlečen i do Belgie a Německa.

Ekologie: Roste na stinných a vlhkých skalách a strmých svazích, obvykle v lesích, objevuje se kolem cest i na jiných podobných stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500(–2000) m. Kvete od června do srpna.

Sedum cepaea

Popis: Dvouletá bylina s přízemní růžicí listů, obvykle hustě žláznatě chlupatou. Spodní listy vyrůstají v přeslenu po 4, horní jsou střídavé, obvejčité nebo kopisťovité, až 3 cm dlouhé, tupé, nejnižší řapíkaté a někdy i lysé. Květonosný stvol je jednoduchý nebo od báze větvený, 10–40 cm dlouhý, květenství je řídké, latnaté. Květy jsou 5četné, stopkaté, kališní lístky jsou trojúhelníkovité, 1–2 mm dlouhé, špičaté, korunní lístky jsou bílé, zhruba 5 mm dlouhé, zašpičatělé; prašníky jsou červené. Plody jsou vzpřímené měchýřky, semena jsou světle hnědá.

Sedum cepaeaSedum cepaea
Sedum cepaea

Fotografováno dne 4. srpna 2012 (Severní Makedonie, Šar Planina, Duf).