Syn.: Crassula sediformis Schweinf., Crassularia sediformis Hochst., Sedum sediforme (Schweinf.) Raym.-Hamet, nom. illeg.
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Sedum
Rozšíření: Dosud je známo jen několik lokalit ve vysokých pohořích v Etiopii a v Keni, kde roste výhradně na Mt. Kenya.
Ekologie: Roste na velmi mělkých půdách na skalních plotnách a teráskách v afroalpinském stupni, na výslunných suchých místech ve vegetaci s převažujícími drobnými mechy a lišejníky a minimální pokryvností cévnatých rostlin. Lokality leží ve vysokých nadmořských výškách, zobrazené rostliny rostly ve výšce téměř 4000 m.
Sedum
Popis: Velmi útlá jednoletá bylina, vysoká 2,5–5 cm, s hustě olistěnou lodyhou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, obvejcovité až téměř kulovité, asi 5 mm dlouhé. Drobné (3–)4–5(–6)četné květy skládají chudé vijany a mají asi 5 mm v průměru; kališní lístky bázemi srůstají, jejich cípy jsou trojúhelníkovité, sotva 0,5 mm dlouhé; korunní lístky jsou volné, vejčité, asi 2 mm dlouhé, špičaté, bílé nebo narůžovělé; tyčinky tvoří jediný kruh; gyneceum tvoří volné plodolisty, zanořené v jakési češuli. Plodem je souplodí velmi drobných měchýřků.
Poznámka: Rostliny, které představujeme, byly fotografovány v prostoru, odkud pochází originální materiál, který 13. 9. 1850 nasbíral G. W. Schimper a podle něhož byl druh popsán.
Sedum
Sedum
Sedum
Sedum
Fotografováno dne 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Bwahit).