Syn.: Stachys ciliata Douglas ex Benth., Stachys emersonii Piper, Stachys pubens (A. Gray) A. Heller
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Druh pacifického pobřeží Severní Ameriky, jehož areál se táhne od nejjižnějších oblastí Aljašky přes kanadskou Britskou Kolumbii, západ amerických států Washington a Oregon až do střední Kalifornie. Navzdory očekávání v Mexiku se nevyskytuje.
Ekologie: Roste v pobřežních lesích, lesních lemech a křovinách, na stanovištích vlhkých a v mokřinách, stoupá do nadmořské výšky okolo 800 m. Kvete od dubna do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 50–100(–150) cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, v průřezu hranatou, na hranách chlupatou, s chlupy i žláznatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, 2–12 cm dlouhé a 1,5–8 cm široké, na bázi srdčité, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté, jemně chlupaté. Lichopřesleny vyrůstají v horní části lodyhy, jsou 6–8květé; kalich je trubkovitý, kališní trubka je 3–5 mm dlouhá, chlupatá, kališní cípy jsou kopinaté až trojúhelníkovité, 2–2,5 mm dlouhé; koruna je růžová až nachová, pyskatá, korunní trubka je 7–8 mm dlouhá, horní pysk je celistvý, dolní pysk je 3laločný, 6–7 mm dlouhý. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: Rod Stachys je na území USA zastoupen asi 40 druhy. Ve východní části země je nejčastější Stachys tenuifolia, na západě zase Stachys pilosa. Kromě zdejších původních druhů tu však najdeme i hned několik zavlečenců z Evropy, k nimž patří například čistec roční (Stachys annua), čistec německý (Stachys germanica) a čistec bahenní (Stachys palustris), z jihozápadní Asie do USA přicestoval i čistec vlnatý (Stachys byzantina), z východní Asie zas Stachys affinis.
Fotografovaly Jindřiška Vančurová, dne 25. 8. 2017 (USA, Oregon, okolí Heceta Head Lighthouse); Lucie Vančurová, dne 18. 7. 2018 (USA, Oregon Coast Range, Marys Peak).