HELICHRYSUM TRILINEATUM DC. – smil / slamiha

Syn.: Gnaphalium alveolatum (DC.) Sch. Bip., Gnaphalium trilineatum (DC.) Sch. Bip., Helichrysum alveolatum DC., Helichrysum trilineatum var. glabriusculum Harv., Helichrysum trilineatum var. tomentosum Harv.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Helichrysum trilineatum

Rozšíření: Druh horských oblastí jižní Afriky, vyskytuje se na jihu centrální části Jihoafrické republiky a v Lesothu, v pásu od Dračích hor na natalsko-lesothské hranici až po kapský Sneeuberg a Koudeveld Mountains.

Ekologie: Roste v travnaté a křovinaté vegetaci na strmých horských svazích, častý je na kamenitých a skalnatých srázech, na vrcholových pláních, ale objevuje se i v sukulentovém karoo. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji však od srpna do února.

Helichrysum trilineatum

Popis: Keř s polokulovitým habitem, 15–100 cm vysoký, se starými větvemi holými, letorosty šedobíle plstnatými, olistěnými. Listy jsou poloobjímavé, tvarově značně variabilní, někdy jen čárkovité, jindy podstatně širší, 3–25 mm dlouhé a 1–5 mm široké, po okraji podvinuté, na vrcholu tupé, špičaté až hrotité, na líci lysé, drobně žláznaté, ale někdy i pavučinatě až vlnatě chlupaté, na rubu bělovlnaté, se 3–5 paralelními žilkami. Úbory vyrůstají v terminálních chocholících, jsou 4–6 mm dlouhé, dosahují průměru 4–8 mm, zákrovní listeny jsou seřazeny v 5 řadách, střechovitě se překrývají, vnější listeny jsou světle zlatohnědé, vnitřní světle žluté, na vrcholu tupé, zhruba stejně dlouhé jako žluté trubkovité květy, kterých je 25–60. Plodem je nažka zhruba 1 mm dlouhá, s chmýrem.

Využití: Větve tohoto smilu se používají v horských oblastech jižní Afriky jako topivo.

Helichrysum trilineatum
Helichrysum trilineatum
Helichrysum trilineatum
Helichrysum trilineatum
Helichrysum trilineatum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Drakensberg, Royal Natal National Park, masiv Sentinel).