Syn.: Gnaphalium chionosphaerum (DC.) Sch. Bip., Helichrysum pondoense Schltr., Helichrysum randii S. Moore
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky, Lesothu a Svazijsku, je uváděn i ze Zimbabwe.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stanovištích, ve štěrbinách skal nebo mezi balvany, ale také v travnaté savaně, v nadmořských výškách zhruba od 500 až do 2250 m. Kvete od července do prosince.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř kobercovitého habitu, vytváří porosty, které dosahují i více než 100 cm v průměru, lodyhy jsou větvené, poléhavé, staré části kořenující, mladé jsou olistěné. Listy jsou čárkovité až úzce kopinaté, 10–100 mm dlouhé a 1,5–3(–5) mm široké (rostliny z travnatých stanovišť mají listy nápadně delší než rostliny rostoucí na okolních skalách), se 3 žilkami, na líci žláznatě chlupaté, někdy však až šedobíle chlupaté, na rubu hedvábitě plstnaté, obvykle po okraji a na rubu na žilkách výrazněji vlnaté. Úbory vyrůstají jednotlivě nebo až po 4 na konci vzpřímených olistěných větví, jsou zvonkovité, 7–12(–15) mm dlouhé, v průměru dorůstají 12–25 mm, zákrovní listeny jsou seřazeny zhruba v 6 řadách, střechovitě se překrývají, jsou zhruba stejně dlouhé jako květy, leskle bílé, někdy i nažloutlé; trubkovitých květů je až 150, jsou žluté. Plodem je nažka až 1,25 mm dlouhá, s chmýrem.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 20. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Giant’s Castle Game Reserve) a 21. 9. 2018 (KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).